| Noname73 a întrebat:

Salutare TPU, Am o problema...
Sunt emo, dar acum mi-a intrat in obisnuinta sa ma tai pe vene/buza, incep sa sangerez si-mi place cand imi vad sangele, ma simt foarte rau, nu am viata sociala si tot orasul (aproximativ) ma uraste, am nevoie de ajutor, mereu imi vine sa ma sinucid, help...

Răspuns Câştigător
| J0B0MAT a răspuns:

Mergi la un psiholog.Şi nu te mai tăia, îţi vei face mai mult rău.Pe lângă durerea sufletească, ai parte şi de durere fizică pe care ţi-o faci singur.
Înţeleg că eşti o persoană sensibilă, că te-au rănit ceilalţi, dar de ce te răneşti singur nu pot înţelege. Încearcă să nu îţi mai pese de ceilalţi, ci doar de tine.Nu le mai permite să te influenţeze. Tu eşti propriul stăpân al vieţii tale şi nu ar trebui să le permiţi celor din jur care îţi fac rău să pună stăpânire pe viaţa ta.
Şi găseşte o activitate care te relaxează, găseşte-ţi un hobby care să îţi ţină mintea ocupată.De ex:învaţă să cânţi la un instrument, fă un sport, ia lecţii de desen etc.
Şi neapărat vizita la psiholog.Nu este o ruşine, îţi va face bine să te destăinui cuiva care are capacitatea de a te înţelege şi ajuta.

7 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Trebuie sa mergi la un psiholog neaparat. Exagerezi, serios. Cum sa te urasca tot orasul? Asta e doar in mintea ta fiindca, probabil ai trecut prin chestii nasoale. Cred ca ai mai pus o intrebare si ti-am raspuns si acolo. Daca te tai nu rezolvi nimic. Asculta muzica, plangi, descarca-te, deseneaza ceva stupid.

| J0B0MAT a răspuns:

Mersi de fundă. M-aş bucura dacă ai pune în aplicare ce ţi-am scris.winking

| Noname73 explică (pentru J0B0MAT):

Nu a mers din pacate, dar sper sa-mi treaca de la sine...

| J0B0MAT a răspuns (pentru Noname73):

Ce să nu meargă? Dacă îţi pui voinţa şi conştientizezi ce este mai bine pentru tine, nu are cum să nu meargă.E greu să fii puternic, să lupţi cu mintea ta.E mai uşor să te tai şi să suferi din cauza celor din jur.

Mergi cât mai repede la un psiholog şi nu mai permite să te afecteze nimic.Normal,asta ia timp.Dar vei vedea că dacă ai voinţă, vei reuşi până la urmă.
Îţi spun eu, că am trecut cam prin ce treci tu şi cea mai importantă este voinţa. Mintea ta îţi poate fi un mare duşman sau o poţi folosi în avantajul tău, depinde cum decizi tu.

| R0R0 a răspuns:

Dar nu te mai taia.Nu face asta doar fiindca persoanele emo o fac.Tu arata ca esti diferita.
Vorbeste cu parintii tai.Nu inteleg de ce te-ar uri persoanele din oras. Doar nu ai facut nimic grav. Cred.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Taie-ti venele pe lungime, e mai cool.