| andreiiiii1998 a întrebat:

Saluutare.

Prietenul meu cel mai bun (eu am 18 ani, iar el 16) este foarte rusinos, as vrea sa stiu cum pot sa-l ajut sa prinda putin 'curaj'.

La ce ma refer este ca nu vorbeste deloc cu fetele, nici macar pe Facebook. Pot spune ca si eu sunt mai rusinos de fel, dar am avut cateva prietene, vorbesc cu fetele si in realitate si pe Facebook si nu stiu cum sa-l fac si pe el sa faca asta. E un baiat care chiar arata bine, stiu cateva fete care il placeau, dar el nu a vrut sa vorbeasca cu ele, chiar daca l-am batut la cap zile intregi. Incercam sa fac si pariuri cu el ca macar sa-i scrie pe facebook unei fete dragute. La 16 ani nu a avut niciodata o prietena, si chiar vreau sa il ajut. Va rog dati-mi niste sfaturi cum as putea sa-l ajut.

P.S.: cand il intrebam de ce ii este rusine sa le scrie macar pe facebook spunea ceva gen : ca nu am ce sa vorbesc cu ele, etc. eu ii aratam dupa ce vorbesc eu cu anumite fete, dar el tot nu dorea

Răspuns Câştigător
| ciribist a răspuns:

Spune-i ca nu are ce sa se intample, spune-i cum faci tu si ca e alegerea lui
Daca vrei ceva extrem vorbesti cu o fata de incredere sa se dea la el si sa il scape de rusine razand la orice spune si orice face spunand-ui ca e super si ca sa fie natural de acum inainte.

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Eu zic sa-l lasi in pace. Daca chiar va avea nevoie de ajutor va veni singur sa-l ceara. Asa doar il bati aiurea la cap si nu rezolvi nimic.