| andreiiiii1998 a întrebat:

Salutare.
Prietenul meu cel mai bun (eu am 18 ani, iar el 16) este foarte rusinos, as vrea sa stiu cum pot sa-l ajut sa prinda putin 'curaj'.
La ce ma refer este ca nu vorbeste deloc cu fetele, nici macar pe Facebook. Pot spune ca si eu sunt mai rusinos de fel, dar am avut cateva prietene, vorbesc cu fetele si in realitate si pe Facebook si nu stiu cum sa-l fac si pe el sa faca asta. E un baiat care chiar arata bine, stiu cateva fete care il placeau, dar el nu a vrut sa vorbeasca cu ele, chiar daca l-am batut la cap zile intregi. Incercam sa fac si pariuri cu el ca macar sa-i scrie pe facebook unei fete dragute. La 16 ani nu a avut niciodata o prietena, si chiar vreau sa il ajut. Va rog dati-mi niste sfaturi cum as putea sa-l ajut.
P.S.: cand il intrebam de ce ii este rusine sa le scrie macar pe facebook spunea ceva gen : ca nu am ce sa vorbesc cu ele, etc. eu ii aratam dupa ce vorbesc eu cu anumite fete, dar el tot nu dorea

Răspuns Câştigător
| dragosh6 a răspuns:

Iti zic eu o metoda care daca nu o stii pute-o in aplicare.

In primul rand ce face un baiat ca sa prinda tupeu? Logic bea o bere. Servest-ti prietenul cu o bere preferabil Silva Stong Dark sau alta bere cu alcoolemia mai mare de 4, 5. Incearca asta si o sa vezi ca prinde mai mult tupeu, iar asta poate il face sa vorbeaca macar pe facebook cu o fata...

| andreiiiii1998 explică (pentru dragosh6):

Wow, mersi mult. chiar nu m-am gandit la asa ceva. o sa incerc, sper sa mearga

5 răspunsuri:
| Blacky6 a răspuns:

Cauta-i o fata asemanatoare lui,gen draguta, inteligenta, comica, haioasa, etc..invit-o sa petrece-ti timpul impreuna (dar nu uita si de prietenul tau). uita-ti-va la filme impreuna, face-ti chestii iar incet, incet probabil ca va incepe sa o placa. daca nu, lasa-l pe el sa-si gaseasca una, deoarece nu vei mai avea alte optiuniwinking

| andreiiiii1998 explică (pentru Blacky6):

Mersi mult de idee. o sa incerc. daca sa zicem nu ar merge. mai ai ceva idei?

| Ellie666 a răspuns:

1.poate asteapta o fata mai,, speciala", sau are pretentii.
2. poate nu vrea o prietena... oricum, nu prea ai cum sa-l convingi... poate doar sa-l pui intr.o situatie in care sa nu aiba de ales si sa vorbeasca cu una

| andreiiiii1998 explică (pentru Ellie666):

Sincer, stiu sigur ca place cateva fete, (la felul in care arata, ca bineinteles, nu vorbeste cu ele). chiar vrea o prietena, are 16 ani, orice baiat la 16 ani doreste asta. imi zicea uneori ce tare ar fi sa fie cu nu stiu ce fata la care nu are niciunul din noi sanse pentru ca e cam perfecta si radeam amandoi si ne faceam scenarii, etc. in concluzie, nu asteapta o fata mai 'speciala' si vrea prietena. insa cum sa il fac sa vorbeasca cu fetele, nu stiu. i-am zis sa ma lase pe mine pe contul lui de facebook ceva vreme si vorbeam eu pentru el, dar evident nu a vrut