| SunShinE223 a întrebat:

Saluuut!
Pai am o problema cu profesoara de matematica.
Proaspat trecut in clasa a 10-a.
Astazi m-a scos profa de mate la tabla pentru a rezolva un exercitiu, ea a spus ca o daoare gatul si la pus pe un coleg sa imi dicteze.
Acel colg a dictat foarte incet iar eu nu am auzit si am scris gresit, la care profesoara e matematica :'Esti orb si surd" sau ceva in genul asta mi-a spus (port ochelarii).
Am tacut din gura nu am spus nimic decat ca, a dictat incet si nu am auzit.
Dupa aceea a inceput sa isi bata joc de mine ca sunt de scoala profesionala, ca de ce am venit la matematica-informatica etc.
Am spus in gandul meu "Ok, tac din gura"
Cu 1 sapt. inainte de bataia de joc a profesoarei, iaras m-a scos la tabla (recunosc ma pierd foarte usor la tabla si nu mai stiu sa rezolv exercitiile, din banca inteleg bine). Totul a decurs bine pana la un moment dat cand nu am mai stiut sa continui exercitiul si mi-a zis "Tu chiar esti prost"
Iar eu m-am simtit nu stiu. Demoralizat grav si inca ma simt asa.
Eu in clasa a 8 nu am avut o profesoara buna de matematica. Adica nu facea mai nimic cu noi, venea examenu'si ea venea cu o revista si se uita prin ea.
Ce as' putea face sa nu isi mai bata joc de mine sau sa ma faca prost etc...?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Bravo ca nu i-ai raspuns atunci când ti-a vorbit urât. Continuă să fii asa, învinge răul prin bine. Poti cere ajutorul cuiva care stie matematica si invata bine exercițiile. Vei avea mai multa incredere in tine și vei putea sa ii demonstrezi ca greșește prin modul în care iti vorbește. Dar orice ar fi, vorbește cu blândețe și respect profund. Ai incredere in tine ca vei reusi.

| SunShinE223 explică (pentru danay72):

As' dori din tot sufletu sa cer ajutorul cuiva care stie matematica. Dar e faza ca daca afla ea, se poate sa ma lase corigent. Asa a facut cu 2 prietenii d'ai mei sad

| Ara997 a răspuns (pentru SunShinE223):

Imprieteneste-te cu o fata care stie matematica fiesidin alta clasa.

| danay72 a răspuns (pentru SunShinE223):

Poti întreba pe colegi care inteleg mai bine.

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Am avut problema asta la matematica si in generala dar mai ales la liceu si nu doar la matematica si la chimie cu o disperata de profesoara si fazele astea care ti s-au intamplat tie si el le-am trait si mi-au provocat probleme mai urate.Eu am fost si sunt anxioasa si una din ele este anxietatea sociala. Putea sa imi dea 30 de teste intr-o ora ca nu avem treaba dar daca ma scotea la tabla era foarte nasol stateam dor cu spatele la colegi si nu vorbeam nimic.Eram facuta proasta, idioata, timpita fara sa inteleaga ca ori are ea o predare jalnica ori eu am o problema de socializare si ea ca si profesoara trebuie sa aiba rabdare deoarece de aceia a ales meseria de dascal.Trebuie sa vorbesti cu a tai sau cu diriginta sau sa o iei pe profa deoparte sa ii spui ca esti mai retrasa timida si ca ai fi foarte recunoascatoare daca te-ar lua mai usor iar daca va continua sa te mai jigneasca atunci mergi la directorul scoli indiferent de consecinte iar daca se va razbuna ai dovada ca o face deoarece ai parato.
Este dascal, este mai mare decat tine dar asta nu ii permite sa te injoseasca si sa nu aiba rabdare cu tine.Fiecare are modul lui de gandire si de intelegere iar daca tu nu esti perfecta la materia pe care o preda ea nu este vina ta si nici de condamnat

| cyupaku a răspuns:

Vorbeste foarte urat pentru un cadru didactic si nu este normal si deontologic