| newarena11 a întrebat:

Saut TPU! Am plecat in alta tara intr-o excursie fara sa ii spun iubitului meu si el a crezut timp de 3 saptamini ca stau frumusel acasa, la mine in odaie. In fiecare zi il minteam si nu pot sa imi explic de ce nu i-am zis nimic de plecare. La acel moment consideram ca el nu va fi de acord sa plec si ca neva fi pusa relatia in pericol. El a aflat in cele din urma, si cred ca a fost cea mai proasta decizie pe care puteam sa o fac: sa plec si sa nu-i spun. El nu poate trece peste aceasta etapa, si in fiecare zi imi spune ca ii pare rau ca nu mai pot fi a lui. Eu am ajuns in depresie cred, deoarece pling toata ziua si am inceput sa ma gindesc si la sinucidere. Ce sfaturi imi dati?

Răspuns Câştigător
| Cristian201 a răspuns:

Si eu zic sa inveti din aceasta greseala, ca o relatie nu e ceva ce ai pentru tine, ci ceva ce ai si pentru tine, si pentru persoana draga.
Eu cred ca ti-a fost frica sa sacrifici parerea lui buna sau rea, pentru un moment. Ma intristez, ca din ce in ce mai multe fete cred ca daca zic "iubi, iubi" au o relatie, de iubire in care totul merge bine; insa putine stiu ca iubirea inseamna renuntarea la sine, pentru binele celuilalt. Ex : De ce nu puteai sa-i iei un bilet si pentru iubitul tau? de ce nu i-ar fi placut?

Neah. Iti faceai griji pentru tine, nu pentru el. Intr-adevar, a fost o decizie proasta ca l-ai lasat.winking

PS : Nu cred ca e bine nici sa-ti zic sa stai linistita, nici sa te sinucizi acum, ci sa trezesc moralitatea mai intai.

Cred si eu ca nu mai poate sa aiba incredere in tine! Faptul ca ii pare rau ca nu mai poti sa fii a lui, ilustreaza ca s-a atasat de tine.

Eu cred ca e bine ca plangi, intrucat te descarci de presiunea acumulata. Insa ai grija : nu te invinovatii pentru ceea ce nu mai poti repara, sau schimba!
Eu iti recomand sa faci o spovada buna pentru raul savarsit, si sa incerci sa renunti la fapte din-astea cu mintitul, si plecatul. Ar putea exista sansa ca el, dupa ce te vede ca te-ai schimbat ( poate dura si cu anii asta), sa zica "in sfarsit s-a maturizat". De fapt asta si iti recomand : sa-ti rascumperi greseala nu cu rau, ci cu inversul : cu fapte bune, spunand adevarul, si ajutand!

Nu e bine sa te gandesti la sinucidere! Am fost si eu acolo... Asa cum mi-am zis mie, asa iti zic si tie : "Daca ma sinucid acum, mor, ajung in iad, si... Ii voi duce dorul in continuare, si nici nu voi mai putea ce sa-i zic, cum ma simt; Insa daca raman in viata, aici as putea sa mai vorbesc cu iubi, si sa mai "negociez" inchiderea relatiei. Ma ajuta mai mult sa raman aici."

PS2 : daca te ajuta cu ceva, am putea fi prieteni! happy

5 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Incearca sa ai rabdare, sa accepti supararea lui si sa astepti sa-i treaca.Are motiv sa se supere. Intr-o relatie-de prietenie sau sot-sotie pot aparea si certuri uneori.

| StalkerSoul a răspuns:

Sa te maturizezi si sa inveti din aceasta greseala, ca alta data sa nu o mai repeti.
Stai linistita poate va ve-ti impaca cu timpul, daca nu asta e, gasesti altul.

| Neberius13 a răspuns:

Nu-mi pot explica de ce nu i-ai spune. Prietena mea a fost plecata o luna, am stiut despre asta si cand s-a intors toate bune. Oricum, incearca sa-i explici situatia iar daca nu merge, n-ai ce sa-i faci.

| asdfcffcvgvv123 a răspuns:

Sa te sinucizi pentru iubitul tau? wow mi se pare deja exagerat. Eu privesc din alt unghi : 1. Mai EXISTA baieti. 2 Da a fost si vina ta, nu ai procedat corect, dar totusi putea sa te intelega cumva lund relatia de la capat ( ar fi ceva fun laughing 3. Si de ce ii pare rau daca tu inca mai poti sa-i spui

| Rahzy a răspuns:

Eu cred ca daca te iubeste o sa te ierte, daca tine la tine asa cum ti si tu ar trebui sa fie dispus sa treaca peste mai mult nu doar peste asta.