| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi parerea voastra!big grin Am 16 ani iar de vreo 2 saptamani am inceput sa slabesc brusc cate 100-200 chiar si 300 de grame pe zi.Am slabit 2 kg pana acum.Dar nu pot sa inteleg! Nu fac absolut nici un sport, nu ma infometez, mananc in special seara nu foarte mult dar cat simt eu nevoive+ dulciuri! Deci nu pot sa inteleg! Ce sa fie? Ar trebui sa ma ingrijorez?

Răspuns Câştigător
| Johnd94 a răspuns:

Nu ai de ce sa te ingrijorezi. Ai 16 ani si esti in plina dezvoltare. Vei inceta la unu moment dat sa mai slabesti. Tu sa iti faci rutina zilnica si vei fi ok.

3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu ti-ar strica sa iti faci niste analize

| pietrean a răspuns:

Daca slabesti, timp de mai multe luni, mai mult de 2- 3 kilograme/luna,fara sa-ti schimbi tabieturile alimentare,cred ca este o problema. Poate fi stresul exagerat,lipsa somnului,glanda tiroida, proasta asimilare a nutrientilor din mancare.
Ar fi bine, sa-ti faci niste analize ale sangelui, urinei, pentru a vedea cum stai cu sanatatea. Poate ai si un metabolism mai alert si asta face sa arzi mai multe calorii(asta este cazul meu).

| SimonaCristina a răspuns:

Fa un consult. Poate fi diabet sau TBC. NU e normal sa slabesti in ritmul asta fara sa faci sport sau sa tii o dieta.