| TheTimeKiller a întrebat:

Stie cineva un liceu din Ploiesti cu profil de stiintele naturii? Unul la care se intra cu medie mai mica. Eu voi avea media undeva la 7.75-8 cu examen cu tot. Conteaza unde fac liceul? De exemplu daca fac liceul la Mihai Viteazu si iau bacul am mai multa prioritate decat daca il fac intr-un liceu cu medie mai mica si iau bacul? Pot intra la facultate de medicina daca am medii mari si iau bacul?

3 răspunsuri:
| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns:

Ai mai multa prioritate dintr-un liceu bun datorita faptului ca acolo se face carte si vei invata. D-aia liceele bune sunt bune, fiindca se invata acolo.

| TheTimeKiller explică (pentru Radu_Bogdan_Ionut_1990):

Si daca eu invat la un liceu cu medie mai mica? Si sunt la acelasi nivel ca altu de la liceu la care se intra cu medie mai mare? Nu pot da la medicina?

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns (pentru TheTimeKiller):

Ba da, dar va fi mult mai greu, deoarece mai ales medicina, necesita pregatire suplimentara foarte multa. Ori daca nici in liceu nu inveti prea multe, va trebui sa inveti singur si mai multe. Pe langa asta, dintr-un liceu bun vei fi obisnuit sa inveti mult, fata de un liceu slab, unde vei fi obisnuit mai mult sa o freci. Pe langa asta, un liceu bun te tine in priza, ca daca nu esti serios, risti sa ramai repetent, fata de un liceu slab, unde treci mai usor clasa si devi mai delasator. Pe langa asta, sansele sa te pierzi pe drum sunt mult mai mari daca faci un liceu mai slab. Dar. Tine minte. Un liceu bun trebuie sa il faci doar daca ai potential. Daca nu, s-ar putea sa te chinui aiurea.