| aXy99 a întrebat:

Stiti cumva care este algoritmul prin care Facebook-ul sorteaza persoanele care iti apar in dreapta (la chat)? Sau cand intri de pe telefon pe messenger, apar alte persoane acolo (sub forma de cerc, in sus). Primele sunt contacte cu care comunic des, dar ultimele nu, din ce motive apar? Nu sunt persoane cu care vorbesc des, cu majoritatea nu am vorbit niciodata (pe mess).
Auzisem mai demult ca sunt persoane care ti-au vizitat profilul, dar unele apar incontinuu, ma indoiesc ca ar intra cineva zilnic pe profilul meu timp de cateva luni, mai ales ca nu postez nimic.

5 răspunsuri:
| MadalinG99 a răspuns:

Salut! Ei le aleg in functie de cat de mult vorbesti cu acele persoane.

| aXy99 explică (pentru MadalinG99):

Nu cred ca ai citit in intregime intrebarea. Sunt cateva cu care nu am vorbit niciodata nimic, iar cu altele am cateva mesaje foarte vechi (si putine).

| MadalinG99 a răspuns (pentru aXy99):

Ba am inteles, si asta iti explic, tu probabil nu vorbesti decat cu cateva persoane iar acele persoane raman primele, iar cele cu care ai vorbit cel mai putin tot raman dar mai jos.

| aXy99 explică (pentru MadalinG99):

Nu. Sunt persoane cu care vorbesc din cand in cand si nu imi apar acolo, dar altele cu care nu am vorbit niciodata si apar frecvent.

| MadalinG99 a răspuns (pentru aXy99):

Vorbeste cu alte persoane sau cu mai multe persoane si ai sa vezi ca ele se schimba, sunt persoane care iti apreciaza postarile sau tu le apreciezi postarile care mai pot aparea acolo.