| damian21 a întrebat:

Stiu ca o sa para prostesc dar nu stiu ce sa mai fac.parinti mei se cearta mereu si nu mai suport am incercat sa ma sinucid de 2 ori dar dupa mi-am dat seama de prostia pe care vreau sa o fac dar mereu cand se cearta ma gandesc la sinucidere.nu mai pot continua asa.

6 răspunsuri:
| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu iti da ajutor, e cu tine in fiecare clipa, NU UITA:
Eram gata să răspund celor ce nu întrebau de Mine, eram gata să fiu găsit de cei ce nu Mă căutau; am zis: „Iată-Mă, iată-Mă!" către un neam care nu chema Numele Meu.
Isa 65.16

Dumnezeu spune.
Nu te teme, căci Eu sunt cu tine; nu te uita cu îngrijorare, căci Eu sunt Dumnezeul tău; Eu te întăresc, tot Eu îţi vin în ajutor. Eu te sprijin cu dreapta Mea biruitoare."

Si eu am o familie care se cearta, de mica sunt trumatizata de ei, dar am un Tata adevarat care imi poarta de grija pentru ca ma bazez pe El!
Mi-a purtat de grija si imi va mai purta.
Nu te framinta din cauza lor, mai bine roaga-te pentru ei sa le vina mintea la cap, Dumnezeu ii iubeste si pe ei.
Cel rau desparte familile, el e cu ura, el e tatal minciunii.
Sinuciderea nu e niciodata un raspuns la probleme.
Dumnezeu ne spune:
Să nu ucizi.
Exodul 20:13
Pentru ca plata pacatului e moartea,

| oOSaritaOo a răspuns:

Încearcă să vorbeşti cu ei şi citeşte ce scrie tipa aia despre Dumnezeu, e interesant. happy

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Din nefericire, multi parinti nu-si stiu rezolva corespunzator problemele.Nu te gandi la sinucidere, cauta sa folosesti toate posibilitatile pe care le ai, ca sa-ti poti organiza viata.Nu stiu ce altceva pot sa-ti spun, ca nu-ti stiu varsta.

| Maomau a răspuns:

Stai cuminte si nu te baga!
Este viata lor!
Tu ai viata ta si ai datoria sa ti croiesti viata ta in asa fel incat sa nu ajungi ca ei!
Sinuciderea este o lasitate si o mare prostie, in curand vei intra si tu in viata, si fie ca aceste experiente neplacute sa te intareasca!

| dianacuza a răspuns:

Incearca sa le explici parintilor tai prin ce treci.Sinuciderea nu este o solutie. daca parintii tai nu te vor intelege discuta cu o alta ruda, cu un prieten foarte bun sau un psiholog.

| Eolande a răspuns:

Sinuciderea nu este o solutie pentru nimic. Incearca sa gasesti un sprijin in altcineva din familie, alte rude sau o alta persoana de incredere care te poate ajuta.