| aaaaadddddddeeeee83883 a întrebat:

Sunt noua pe platoforma, am 15 ani o greutate de 70 de kg(foarte mult pentru mine) si o inaltime de 1 53 aveti sfaturi cum as putea slabi si creste in inaltime cu tot cu alimentatie ce trebuie sa mananc si ce nu?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cauți un medic nutriționist și îți spune el.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Prima data renunți la zahar, prăjeli, chipsuri, fast food, sucuri. Pe urmă mănânci porții mai mici decât o faci acum. In timp ai să vezi și rezultatele.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ar trebui sa stii ca fetele cresc in inaltime pana pe la 15-16 ani maxim, plus ca tine de genetica si atat, nu mai poti influenta cu absolut nimic cresterea dupa un anumit punct. Daca medicul ti-a zis ca e foarte mult pentru tine, atunci trebuie sa-ti faci un plan solid pentru a scapa de kilogramele in plus, deci ia legatura cu un nutritionist.Mult succes!

| Devoratorul a răspuns:

Am 16 ani am 107 kg la 70 la 15? Nu mi se pare așa mult dar într-adevăr eu sunt mai înalt.

| Violleta2022 a răspuns:

Wow...asta este deja obezitate.
Vad ca esti fata, deci la 15 ani si 1.53m ar trebui sa ai maxim 45kg!

Apuca-te de alergat, in fiecare zi cate 2-3 km si la 3 luni ajungi la 5km/zi.

Cat despre mancat, elimina definitiv din viata ta: painea, pastele fainoase, cerealele, dulciurile si sucurile.
Mananca multe fructe si legume, salate de cruditati, carne de pui, peste, curcan sau vita, oua, ficatel de pui sau vita, ori alte organe.