| TeckTonik997 a întrebat:

Sunt pe clasa a11 la stiinte ale naturii. Am facut marea greseala sa merg pur si simplu la clasa cu media de intrare cea mai mare din oras. Pretentiile profilor sunt mari dar problema este: ce naiba fac dupa liceu? Doctor este greu sa devii, daca nu imposbil fara bani si/sau cunostiinte, chimie si fizica nu stiu prea bine... Ce variante de facultati am? Daca termin nutritie si dietetica sau kinetoterapie o sa ajung vanzator la Mc sau e o meserie cautata?

20 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Daca ai avut media aia pentru clasa aia inseamna ca ar trebui sa te descurci. Dar stai, media nu echivaleaza competentele. Ce pacat. Te-ai ars.

| TeckTonik997 explică (pentru T0T):

Foarte inteligent! Felicitari! Stai linistit/a ca nu am venit de la o scoala de pe sate ca sa am o medie imensa 5-8 si sa intru la un liceu bun pe nemeritate. Media mea de la capacitate a fost egala cu cea de la scoala: 9.70. Asa ca nu inteleg de ce comentezi pe langa subiect.

| T0T a răspuns (pentru TeckTonik997):

9,70 si nu te descurci? laughing Merci ca mi-ai demonstrat ce am zis inainte.

| TeckTonik997 explică (pentru T0T):

Pai cine pana mea zice ca nu ma descurc? Eu nu inteleg unde vezi tu asa ceva. Eu sunt convins ca acuma iau bacu' intrebarea e ce dracu' fac mai departe!

| T0T a răspuns (pentru TeckTonik997):

"daca nu imposbil fara bani si/sau cunostinte, chimie si fizica nu stiu prea bine"
Eu zic ca ai cam multe pretentii, mai ales ca pe profilul tau chestiile alea conteaza. Du-te la profil matematica simplu. Ce altceva sa faci? Sau la litere. Puteai sa incerci si ceva pe informatica dar ti-a ales profilul prost. Sau dai la medicina dai din biologie, nu stiu ce se mai cere.

| TeckTonik997 explică (pentru T0T):

Eu am mers unde a mers toata lumea. Toti ne vedeam doctori dar acum am fost loviti de realitate. Primele 3 clase din oras sunt de stiinte si sunt pline de fete (suntem 3 baieti in clasa). Problema e ca, pentru ele e usor: asistente, farmaciste si au o meserie buna pentru o femeie. Dar noi ce facem? Daca ma fac asistent va fi oribil (din mai multe pct de vedere..nu mai enumar)

| T0T a răspuns (pentru TeckTonik997):

Medic de familie. Nu e asa greu. Chiar ar fi o meserie foarte frumoasa. Oricum eu am avut noroc cu parintii ca m-au indrumat foarte bine, mai ales mama profesoara a avut cine sa ma indrume.

| TeckTonik997 explică (pentru T0T):

Medic de familie? Ce stiu eu despre asta: 6 ani de facultate medicina generala, Timisoara, cluj, buc, Iasi singurele facultati bune unde e si greu sa intrii, stagiat (nu am cunostinte deci cine stie ce doctor vai de el ma va invata meserie si pe ce pret). Pt cabinet imi trebuie aprobare de la colegiul medicilor ceea ce nu e tocmai usor de obsinut. Zic bine?

| T0T a răspuns (pentru TeckTonik997):

Pai poate zici bine dar la cati medici de familie incompetenti am vazut ma si mir ca sunt cerinte asa mari laughing

| T0T a răspuns (pentru TeckTonik997):

Eu am avut un medic care m-a tinut 2 luni cu o pleomonie. Si a plecat in Germania o duce bine.

| TeckTonik997 explică (pentru T0T):

Sunt cerinte enorme, nu mari la o facultate serioasa. Un elev slabut in primul semestru a invatat 6 carti de 500-800 de pagini fiecare. Iar in al doilea an a fost nevoit sa renunte, de obicei ca jumatate din studenti renunta in anul 2.

| T0T a răspuns (pentru TeckTonik997):

Atunci chiar imi pare rau pentru tine. laughing Eu iti urez succes si spor la invatat.

| TeckTonik997 explică (pentru T0T):

Pai cu pile si bani se poate face si o facultate de rahat gen:goldis, vlaicu (in Arad) dupa care te trezesti cu diploma de doctor in mana desii ai mers aproape ca si la fara frecventa. Pentru asta trebuie doar bani apoi vine problema cand trebuie relatii serioase sa prinzi un post, desi nu multa lume stie sunt o gramada de doctorasi someri.

| SkyPilot a răspuns:

Stabileste-ti un obiectiv impunator si ai incredere ca il poti atinge. Poti sa fii medic si fara bani sau relatii, nu ai fi primul.
Faptul ca esti la o clasa cu profesori exigenti te ajuta, nu trebuie sa te descurajeze. Pune osul la munca, incearca sa ajungi printre cei mai buni!

| TeckTonik997 explică (pentru SkyPilot):

Deacord cu tine, intr-un fel dar daca totusi raman realist... traim in Romania. Si am spus profi cu pretentii, nu exigenti, exigenti ar fi de bine dar eu chiar nu sunt multumiti de majoritatea: romana-ne face comentariul unui roman fara sa ne spuna sa il citim in doar o pagina de caiet mic! Mate-vine profa cu rezolvarea scrisa pe foaie pentru ca nu stie, daca mergi la meditatii, oricat de prost ai fii de la 5 sari la 9, fizica-toata clasa trece cu 5 in afara de vreo 2-3 care mai au 6, 7...

| SkyPilot a răspuns (pentru TeckTonik997):

Daca te uiti un pic in jur, a sa vezi ca Romania se schimba. Nu mai poti sa ii numeri pe pestii mari si nesimtiti care au furat de au rupt crezand ca sunt intangibili, iar azi sunt la mititica. In cativa ani, se ajunge si la nivelele mai de jos, deja a inceput.
Cand am facut eu liceul nu era mare diferenta fata de ce povestesti. Si am urmat unul din liceele importante din tara. E adevarat ca am avut cativa profesori buni, dar si multe panarame.
Pana la urma este important ce vrei tu sa faci. Am cunoscut un tip care a venit de la un liceu nenorocit dintr-un orasel jegos din Tara Barsei, dar era hotarat sa faca ceva cu viata lui. Si a facut!

| TeckTonik997 explică (pentru SkyPilot):

Clar ca exista si persoane de acest gen dar sistemul asta ori e corupt ori tampit dar totusi inclin sa cred ca ambele: profi ne recomanda meditatii sau ne cheama la ei pur si simplu, ne spun clar ca nu avem sanse de intrat la facultatea de medicina fara meditatii findca ei la clasa nu predau toata materia care intra la examen. Daca programa scolara e diferita fara de cea de examen e un sistem idiot dar daca ei nu predau tot e o marsavie. Si preturile de la meditatii sunt imense 100 lei pentru 1 ora de dictare incontinuu la bio cu inca 7 elevi? 0 explicatii doar predare continua.

| SkyPilot a răspuns (pentru TeckTonik997):

Da' tu nu stii sa citesti singur o carte? La biologie mare lucru de explicat nu ar fi, mai mult toceala. Iar acolo unde nu intelegi, gasesti pe net cam orice.

| TeckTonik997 explică (pentru SkyPilot):

Ea ne spune ca: face materia pentru admitere la medicina si cred ca in ultimele luni le da si teste, in orice caz a spus ca si la clasa ne da unele intrebari la test mai grele decat la admitere la facultate... dar totusi...

| SkyPilot a răspuns (pentru TeckTonik997):

Tu crezi ca astia sunt detinatorii pietrei filosofale? Niste profesorasi prafuiti care scot un ban facand pe grozavii in fata copiilor.
La facultate exista o lista clara de cerinte de care poti face rost, chiar crezi ca profii aia au ceva special? Ei vorbesc cum vorbesc ca sa vi se para voua ca nu va descurcati fara ei. Eu as interzice profesorilor sa isi mediteze proprii elevi. Ar elimina o parte din coruptia din sistemul de invatamant.
Revenind la oile noastre - adica tu - daca vrei sa faci ceva, vei face. Ai un an si jumatate la dispozitie, o parte din materie nici nu ai parcurs- inca la scoala. Organizeaza-te, fii atent la orele respective, munceste de unul singur cam 3 ore pe zi IN FIECARE ZI si iti garantez ca vei fi pe lista in fata alora cu meditatiile.