| anonim_4396 a întrebat:

Sunt speriata.Si datorita ca am o problema cu paranoia nu pot sa stau linistita. De ceva timp simt crampe la nivelul ovarelor asemanatoare durerilor menstruale. Puternice si in unele zile de cateva ori. Nu tin mult dar sunt destul de dese. La inceput erau mai rare si parca persista. Credeam ca sunt crampele de dinainte de menstruatie dar nu au legatura intre ele. Uneori le am imediat dupa menstruatie, inainte, cu mult inainte. Am cand fac sport, sunt mai agitata dar si cand stau pur si simplu.
Sunt speriata fiindca cu mult timp in urma eram curioasa cum se simte daca as introduce un marker in vagin. Si cred ca a atins cervixul. Era noapte tarziu si sufar de sindromul excitarii sexuale permanente. Eram zapacita.
Vreau sa stiu daca este vreun risc
Am 14 ani.

10 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Vorbeste cu mama ta si viziteaza un ginecolog, stiu ca-ti este rusine, dar in cazul asta e spre binele tau.

| FataȘarpe a răspuns (pentru Ineys):

Chiar crezi ca trebuie? Nu e extrem de grav.

| Ineys a răspuns (pentru FataȘarpe):

Da trebuie... Acel marker banuiesc ca nu a fost foarte curat... nu se stie cat de adanc a patruns si alte prostii d-astea. Crede-ma, mai bine invinge aceasta rusine decat sa regreti mai tarziu.

| FataȘarpe a răspuns (pentru Ineys):

L-am spalat inainte. Apa si sapun (nu eram chiar asa idioata). O sa mai stau ceva timp sa vad daca mai am problema asta ma duc.

| Ineys a răspuns (pentru FataȘarpe):

N-ar trebui sa faci asa ceva la varsta ta. Cand iti mai vine sa bagi ceva acolo, incearca sa alungi gandul asta, fa altceva ce te atrage mai mult, trebuie sa ai un hobby... o activitate, ceva ce sa te tina ocupata si sa nu te mai gandesti la asta.

| FataȘarpe a răspuns (pentru Ineys):

Stiu. Ma urasc ca simt senzatia asta. Ideea e ca nu este ceva ce as putea controla. Si aia a fost cu mult timp in urma. Sincer as da orice sa nu am sindromul asta. As prefera sa fiu si asexuala. Placerea unora e oroarea mea.

| Ineys a răspuns (pentru FataȘarpe):

Du-te la un psiholog, te poate ajuta. Ti-am zis, lasa rusinea si spune-le parintilor, altfel nu rezolvi nimic. Pana la urma sunt parintii tai. Tu le spui unor strainii ceea ce te macina ( noi fiind straini ) dar nu le spui parintilor tai? Eu zic sa nu mai stai pe ganduri si du-te la mami si trage-o putin de maneca spunandu-i "Trebuie sa vorbim ceva".

| Divy a răspuns:

Ai sindromul..de asta sincer nu am auzit ..presupun doar că te simți bine pe moment și regreți pe urmă.

În legătură cu durerea ta se poate asocia cu răceala la ovare, nu știu cât de mult ai introdus markerul, dar ca să fiu sincer cu tine markerul are o etichetă nu e doar plastic... Și după spălare pot rămâne bacterii, nu strica dacă-l opăreai înainte sau poate un prezervativ pe marker ar fi ajutathee hee
Cred că îți trebuie spălături vaginale cu ceai de mușețel, poți căuta site-uri cu medici pentru problema ta și mai e un user care știa despre aceste lucruri...

| FataȘarpe a răspuns (pentru Divy):

Sunt okey. Si sindomul nu este absolut deloc placut e ca un cosmar. Adica nu te poti concentra la nimic si am intrat in depresie din vina lui, viata mea sociala s-a dus de rapa si trebuie sa apelez la un psiholog dar refuz asta. E ceva ce nu pot controla si intr-o perioada m-a convins ca sunt o tarfa. Am avut cateva gandiro sinucigase. Dar a trecut. E greu sa ma accept.

| Divy a răspuns (pentru FataȘarpe):

Hey te înțeleg nu ești singura care trece prin asta. Târfă pentru gândurile tale, nu te poți numi decât dacă ajungi la un act sexual cu mai mult de un băiat.
Psihologul te poate ajuta doar cu sfaturi, restul acțiunilor și greului depind de tine, iar gândirile tale sinucigașe nu le aplica indiferent cât de greu îți va fi. ai făcut și lucruri bune și-n plus toți avem o promblemă care ne facem să ne simțim prost de existența ei.

Asexualitatea nu are prea mare impact asupra gradului tău de excitabilitate sau a fanteziilor, adică poți trăi o viață singur/ă și să prezinți aceiași situație

Cred că cauza principală a avut loc în copilărie și te-a afectat emoțional la nivel de subconștient, e doar o presupunere, doar tu poți să-mi confirmi sau infirmi.
Deci nu plânge cineva acolo sus te iubește, fi tare!