| Marian_8538 a întrebat:

Sunt tata uni baiat de liceu n-am stiut ce liceu sa aleg ca sa-i fie lui mai bine, am lasat la alegere lui si el a ales mate-info dar eu vreau pentru viitorul sau sa iasa cu o meserie, sau cu o facultate, dar nu stiu ce inseamna mate-info, si cear putea lucra dupa liceu daca nu face facultatea, cea asi mai putea face in momentul de fata?
As vrea un raspuns mai pe intelesul meu.

Răspuns Câştigător
| sonya_5952 a răspuns:

Marian eu nu am inca un copil asa ca nu ma vad in masura sa iti dau un sfat ci mai degraba sa iti impartasesc parerea mea. Eu cred ca daca ai decis sa il lasi sa aleaga de acum nu-ti mai ramane decat sa-i respecti decizia. Baiatul a ales bine din punctul meu de vedere, stai linistit. Mate info inseamna un profil real la care se studiaza matematica si informatica intensiv, ambele fiind necesare si de viitor. Daca va decide sa faca facultate poate opta pentru o gama larga de universitati iar daca nu poate face un curs de calificare pe o specializare gen contabilitate primara sau tehnician informatic, deci stai linistit va avea de unde sa aleaga in viitor. Sper ca ti-am fost de ajutorhappy

5 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Stai linistit ca a ales profilul cel mai bun si cel mai de viitor.
La sfarsitul clase a12a va primi un atestat.
Poate sa se duce la orice facultate doreste el.
Depinde acum si la ce liceu e el. profilul e foarte bun insa conteaza si de liceu. daca liceul e bun.

| Laura a răspuns:

Sper că nu te moștenește.

Răspuns utilizator avertizat
| dani9354 a răspuns:

Deci pe intelesul dvs "mate-info" provine de la matematica-informatica, copilul dvs va face o cariera daca asta ii place in diverse domenii ca: economie, contabilitate, informatica, inginerie de tot felul, matematician, informatician, daca nu face facultatea este mai nasol practic in ziua de azi si vanzatorii la magazin au facultate, nu stiu unde ar putea lucra dar mai bine ar fi sa faca facultate!happySucces!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bun, eu zic sa-ti lasi baieitul sa mearga unde vrea el, la mate-info se invata multe, dar si folositorae (cum ar fi:sa scrie corect, apropo se scrie "tatal" "n-am" "viitor"). Asa ca lasa-l sa mearga la mate-info, poate invata sa scrie corect gramatical...