| Marian_8538 a întrebat:

Sunt tatal uni baiat de liceu n-am stiut ce liceu sa aleg ca sa-i fie lui mai bine, am lasat la alegere lui si el a ales mate-info dar eu vreau pentru viitorul sau sa iasa cu o meserie, sau cu o facultate, dar nu stiu ce inseamna mate-info, si ce ar putea lucra dupa liceu daca nu face facultatea, cea asi mai putea face in momentul de fata?

As vrea un raspuns mai pe intelesul meu.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ai un copil cu care poti sa te mandresti daca a reusit sa intre si si-a ales cel mai greu profil de liceu: matematica-informatica. Daca este la mate-info, filiera teoretica, dupa terminarea liceului, nu are nicio calificare explicita--- copilul va trebui sa urmeze o facultate de la care obtine o calificare superioara. Trebuie sa stii ca, acei copii care reusesc sa termine un liceu asa de greu NU vor avea probleme cu facultatea( ei sunt obisnuiti, inca din liceu, cu greul! ) Daca copilul, ar fi trebuit sa aleaga acum( pentru o medie de admitere mai mica decat cea de la mate-info!) un liceu din filiera tehnologica, atunci, la absolvirea liceului ar fi obtinut un certificat de tehnician intr-o specialitate fara prea multa valoare in fata unui angajator care, spre exemplu, cauta un meserias electrician/electronist auto.Ca sa continui cu exemplul, calificarea de meserias electrician auto se obtine daca faci o scoala de Arte si Meserii( analoga scolii profesionale)--- ori, copilul tau, nu numai ca a luat examenul de Evaluare Nationala dar, l-a luat si cu o nota mare care i-a permis repartizarea la un liceu la care nu ajung multi copii ( daca nu lua acest examen ar fi trebuit sa mearga la scoala de arte si meserii!) Felicitari fiului tau si numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună ziua! Dacă a ales mate-info singur, lăsaţi-l să îşi urmeze calea, înseamnă că are cap şi o să facă facultate, numai să-l ajutaţi, să fiţi alături de el, să-l ajutaţi şi cu bani, nu să-i spuneţi "dacă făceai o meserie acum erai pe bani!" Să fiţi mândru că aveţi un copil deştept şi studios!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mate info intensiv info primeste intra 12 a un atestat de informatica cu care poate sa se angajeze in domenul IT( meserii mici, cu chestii chiar serioase, dar poate avansa)
nu disperati ca si cu informatica poate sa iasa ceva chiar fara facultate(sper ca nu visez)