| Morphix a întrebat:

Sunt timid foarte timid si complexat si nu stiu c sa fac daca vrea sa vb cineva cu mine as fi foarte recunoscator

Răspuns Câştigător
| raluca_4573 a răspuns:

Complexat? de ce? ai un singur ochii.sau poate o singura mana? care-i problema cu tine! esti la fel ca ceilalti.chiar daca esti gras .sau exagerat de slab.chiar daca urechile sunt nu stiu cum.sau ai nasul stramb! crezi ca nu poti sa fii ca ceilalti? dar ce au ceilalti si tu nu? .ai incredere in tine.si fa exact ceea ce vrei tu. fara sa iti pese ceea ce spune lumea! nu merita! chiar deloc nu merita sa iti faci asemenea griji! cine te place. o face pentru ceea ce esti nu pentru cum arati sau orice alt complex ai tu! ai incredere in tine si permite-le si celorlalti sa se apropie de tine! aa si timiditatea se poate"vindeca"...fii tu insuti.si incearca sa te simti bine atunci cand vorbesti cu cineva! toate probleme astea sunt doar in capul tau...respira usor. uita-te la persoana respectiva.si spune-ti in gand.nu e cu nimic mai buna decat mine! poate te ajuta ceea ce ti-am spus.caci pe mine ma ajutat! la un moment dat nici eu nu ma impacam cu propria persoana. dar am inceput sa imi accept defectele si sa incerc sa le repar!happy

22 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Invata sa-ti invingi timiditatea, nu poti fi timid o viata intreaga, ia cum se zice''taurul de coarne'' si fii mai indraznet.Bafta si mult succes.

| ioanaa a răspuns:

Daca esti complexat, incearca sa faci haz de acele defecte. Cat despre timiditate, de tine depinde totul. Fii mai spontan, daca gandesti ceva, spune (bine, nu orice prostie care iti trece prin cap). in timp te obisnuiesti sa comunici mai bine, si incearca sa intri in contact cu oamenii.

| lia a răspuns:

De obicei persoanele care sunt timide nu au incredere in ele. Este destul de dificil sa te ajute altcineva sa iti recapeti increderea. Dupa parerea mea totul depinde de tine! Oricum ar trebui sa incepi prin a descoperi cauza timiditatii tale...Succes!

| Uana_5406 a răspuns:

raised eyebrows
dude, incearca sa fii tu primul care porneste o discutie(nu online). Exerseaza!

| guralivul a răspuns:

"sunt timid dar ma tratez". sfatul meu e sa vb in privat cu psiholoaga de pe TPU. e tare.

| copilu a răspuns:

Depinde despre ce anume vrei sa vb... daca pot incerk sa te ajut...bafta

| us3r a răspuns:

Mei tu in orice situatie esti timid?
cine crezi ca tear ajuta mai mult sa iti revi. o fata sau un baiat?
rasp...si dk chiar vrei... te ajut ...cum pot eu.winking

| us3r a răspuns:

App...cu increderea in mine si eu am probleme... dar timida nu prea sunt...asa in uneel situati numai... mici exceptii

si increderea in tine se poate recapata. dar cu rabdare si timp...eu am vb cu psihologul si mi-a spus ca sunt cv teste.care te ajuta sa iti recapati incredereawinking

| Alyyy a răspuns:

De ce spui ca "daca vrea cineva" normal ca vrem! pentru asta suntem aici sa ne ajutam unii pe altii! happy sunt sigura ca esti o persoana minunata tot ce iti trebuie este putin curaj happy e'n regula, daca vei invata sa socializezi putin cate putin n'o sa te mai simti timid ( proprie experienta )

| Morphix explică:

Salut.multumesc tuturor pentru vb bune.sunt timid cand trebuie sa incep o discutie in principal. mi'e frica de ceea ce ar putea sune ceilalti despre mine daca as spune cv.eu chiar vreau sa ma vindec dar nu stiu cum.reny la intrebarea ta.cred ca m'ar ajuta mai mult o fata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai fratele meu si eu sunt timid si stiu ce inseamna. te cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dap si eu am exact aceeasi problema ca tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema timizilor. si a mea nu e ca nu stim. ce sa facem... stim f bine ce ar trebui sa facem. dar corpul nu impiedica. eu ma incing tot respir mai repede. imi pierd cuvintele. cam aiurea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt timid. Niciodata nu am vorbit cu o fata cum fac alti baietii ci doar cu colegele de clasa. Eu cred ca sunt foarte urat si asta ma impiedica sa fiu mai tupeisc cum ma "roaga" multi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu aveam cam aceiasi problema ca si tine, si inca mai am ump ...adica cu inainterea in varsta realizezi multe lucruri si faci tot posibilu sa le indrepti prin propriile metode.si surprinzator functioneaza. cele mai bune comentarii care le-am citit aici sunt :
1-ai incredere in tine si fa exact ceea ce vrei tu. fara sa iti pese ceea ce spune lumea!
2-incearca sa fii tu primul care porneste o discutie
3-ncearca sa intri in contact cu oamenii
respecta aceste 3 reguli si te vei `vindeca` mai rapid de cat creziwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Manrolling on the floorlaughing parerea mea si eu sunt timidit dar nu foarte tu de fapt vrei sa spui farte sunt timid cu fetele asta e problema tawinking pai e simplu man si eu m-am dus de ex odata la o fata sa-i cer nr de telefon numai nimereal sa deblochez telu laughing)) bagate in seama cu mai multe fete de ex. vbeste cu colegele si ai sa vezi ca daca incepi sa vbesti calumea fara sa fi timid cu colegele de clasa o sa poti si al celelalte fetewinking parerea meawinkingasa e la toate lumea prima data da daca prinzi exprientza numai e problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te dracu

| dumitritzan a răspuns:

Ar trebui sa iti invingi timiditateawinking. Si eu aveam o pr f timida care de cand sta cu mine e mult mai indrazneata.trebuie sa iti gasesti un pr mai indraznetz si sa iei exemplu de la elwinkingbft

| papusika a răspuns:

... dar ce anume te complexeaza la persoana ta? te crezi urat, prost? sau care este problema ta? invata sa ai incredere in tine, in momentul in care te accepti asa cum esti vei observa k si cei din jurul tau vor avea o alta reactie fata de tine...invata sa te placi tu si dupa te vor placea s ceilalti... faptul ca esti timid poate avea si o parte buna... unele fete prefera baietii care nu sunt foarte tupeisti asa ca totul tine sa gandesti pozitiv...baftha si lasa timiditate la o parte...

| MadutiC a răspuns:

Da si eu am aceeasi problema sunt f timida iar colegii ma iau de proasta si de timida scoliisad

| adytzu_4417 a răspuns:

My brother ai incredere in tine si incearca sa fi mai bagaret / mai indraznet happy! Timid inseamna un lucru care nu la-i mai facut incearca sa faci lucruri care nu le-ai facut pana acum si nu o sa mai fii timit happy

| mihai_3339 a răspuns:

Du-te la curve rolling on the floor poate iti trece