| FaraNume1245 a întrebat:

Sunt un baiat care "invata" (nu invat nimic, dar am note mari, stiu ca e ciudat). Pana acum aveam note mari, doar medii 9+. Anul asta, am intrat la liceu. Pe primul semestru am avut 8, 88, era sa raman repetent din cauza unui prof, in fine, totul a fost OK. Semestrul asta, am note mici in teze. 5 la mate (a fost chiar grea teza aia, am avut si o zi proasta) si 5 la fizica (cerinte abstracte, cere o chestie si vrea alta). A fost cam asa la fizica: "Descompuneti forta F si numiti componentele ei". Ce a trebuit sa fac? Sa scriu formula fortei de frecare, ce este coeficientul de frecare, cu ce este egal Fx si cu ce este egal Fy. Nu mi se pare normal. Cum as putea explica asta parintilor, mai pe intelesul lor, fara sa se enerveze?

8 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Le zici ca a fost greu.

| Satango a răspuns:

Încearcă să pui pe locul doi frica de ce vor spune părinţii. Mai important este să te gândeşti dacă eşti la liceul, profilul care îţi place. Dacă nu, îţi sugerez să te transferi, la un liceu/profil unde să înveţi cu drag despre acel domeniu.

| FaraNume1245 explică (pentru Satango):

Nu invat cu drag. Niciodata n-am facut acest lucru. Nici nu o sa-l fac. Daca fac ceva ce imi place si se intampla sa si invat ceva despre acel lucru, cu atat mai bine. Dar asta nu se numeste invatat, cel putin pentru mine.

| Satango a răspuns (pentru FaraNume1245):

''...fac ceva ce imi place... si invat ceva despre acel lucru'' ''asta nu se numeste invatat''. Tocmai ai spus că înveţi ceve din acel lucru, mă rog. Noi, oamenii, în fiecare zi învăţăm, fie ele lucruri bune sau rele. La şcoală mergem cu interesul de a învăţa lucruri noi, iar fiecare profil este specializat în ceva. Trebuie să te atragă măcar un lucru din toate meseriile existente, odată ce te vei gândi la ce post vrei să ocupi în viitor, vei ştii şi ce profil trebuie să urmezi, asta te va face să-ţi dai silinţa să înveţi cât mai mult despre acel lucru pentru a ajunge mai bun în ceea ce vei face.

| FaraNume1245 explică (pentru Satango):

Nu. Eu nu gandesc. Nu vad scoala ca cel mai important lucru. Sunt genul de om care e multumit cu ce i se ofera si nu vrea mai mult de la viata.

| Satango a răspuns (pentru FaraNume1245):

Spune-le acelaşi lucru şi părinţilor tăi. Nu îţi surâde ideea, nu? Eşti şi tu conştient că acest lucru, ceea ce ai spus acum, nu este un lucru bun. Sunt sigură că există şi alte lucruri care te fac să gândeşti astfel.

| FaraNume1245 explică (pentru Satango):

Parintilor le-am spus acest lucru, chiar daca ei nu sunt de acord.
Sa gandesc altfel, cum? Si in legatura cu ce?

| Satango a răspuns (pentru FaraNume1245):

Am zis ''astfel'' happy