| Alllllexandra a întrebat:

Taicamiu e alcoolic.El si cu mami au facut un pariu care consta in tati lasandu'se de bautura.A fost bine pana cand mami a plecat in Germania(mai pleaca cate 2 luni ca nu are loc de munca in orasul nonstru desi e inginer cu facultate)..acum a inceput iar...gen zi de zi si acum am vorbit cu mami la telefon si mi-a zis: "sa il incurajati si voi pe tati, sa fiti alaturi de el...ca ii e greu sa nu bea." si eu eram gen :"mda". Pe langa asta, o mai si inseala. Toata ziua vorbeste pe skype cu una, o colega de servici din alt oras si cand merge in delegatii cred ca se intalneste cu ea.Nici ea nu e o sotie perfecta, adica e genul comunista, mai mult il respinge pe tati, stiti voi.Nu pot sa ii spun ei fiindca nu stiu cum ar reactiona tati, si nu pot sa tac fiindca ma simt vinovata. Soramea e parca cu capul in nori, nu vede ce se intampla sau nu stiu eu ca vede.Sincer nu prea imi pasa ce face el cu viata lui dar mi'e mila de mami..macar sa se desparta de ea daca lucrurile stau asa dar dupa ma gandesc: cat de drastic o sa se schimbe lucrurile? Eu plec la facultate la anul, soramea mai are un an dar avem si un catelus de 5 ani, el cu cine merge? Mami are grija de el dar tati nu poate sta fara el. Ce sa si fac? Nici nu stiu daca sa ma bag.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Parintii cu prostiile/belelele, copii cu ponoasele. Posibil ca fiecare sa stie foarte bine ce se intampla cu casnicia dar stau asa din cauza voastra a copiilor. Nu incerca sa schimbi ceva deoarece oricum nu vei reusi sa faci sa mearga ceva ce s-a "defectat" de multa vreme si mult prea grav. Dupa ce voi copii ve-ti pleca, este posibil ca fiecare dintre ei sa-si refaca viata, intro noua formula, de regula asa se intampla. Multa sanatate.

| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Imi pare rau sa aud asta dar sincer, nu te baga!

Oricat de rau ti-ar parea, daca incerci sa-i faci un bine mamei tale... faci un rau intregii familii.
Catelusul acela este cea mai mica problema a voastra... Eu as spune sa ramana cu tatal tau intrucat pana la urma o fi dansul cum este dar zici ca nu poate sta fara el. Voi o sa aveti facultate si mama voastra fiind prin Germania nu are ce sa faca in privinta asta ...Deci catelul sa ramana cu tatal tau.

Acum despre acea colega. Daca mama ta nu si-a dat seama pana acum atunci ori e oarba,ori realizeaza ca s-ar duce de rapa familia daca ar face scandal.

Nu te supara dar nici tatal tau nu prea poate sa fie sigur de ce face mama ta... Atunci cand nu ai persoana draga aproape incepi sa ai indoieli.

Nu te baga!
Nu este interesul tau sa te bagi.

Incearca sa-ti pui urmatoarele intrebari :
-Tatal tau este violent? Va bate?
-Poti sa vorbesti cu el ca oamenii,fara sa tipe?
-Munceste? Aduce un ban in casa?
Daca ai raspuns la aceste intrebari atunci cel mai probabil iti dai seama ca despartindu-i nu le faci un rau lor ci iti faci un rau tie. Nu te supara dar te duci la facultate... o sa ai nevoie de putina sustinere, nu crezi?

Probabil ca sora ta vede si se preface. E mult mai bine asa. Ai face bine sa-i iei exemplul. Este spre binele amandurora.

Daca o luam logic doar mama ta are de pierdut. In rest pentru tine, sora, tatal si catelusul tau lucrurile sunt mai bune.

Acum ce alegi? Binele unui individ sau binele majoritatii?

Probabil ca ai impresia ca sunt insensibil, egoist sau ceva de genul...
In fine.
Sarbatori fericite!

| Alllllexandra explică (pentru RainmakerX):

Multumesc pentru raspuns.nu o sa ma bag, dar nu imi convine un singur lucru.mami mi-a mai zis mie ca daca afla ca tati o inseala nu stie ce face.si eu nu am zis nimic, si ea mereu zice ca eu il prefer pe el, asa a fost mentalitatea in familia noastra de mici, soramea cu mami, eu cu tati..si daca afla ca eu am stiut e clar.o sa spuna ca nu i'am spus fiindca tin cu el.ma rog.nu spun nimic.e distrusa familia noastra oricum.Nu e violent, e foarte de treaba si intelegator, am o relatie la distanta si ma sustine cu bani sa ma duc la iubitul meu si altele si da.munceste, cand mami e plecata el aduce bani in casa. Dar e cam lacom adica zgarcit, il doare inima cand da bani, parca si noua..nu stiu ce sa zic, in fine. Sarbatori fericite!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te baga, asta e problema parintilor, ei trebuie sa rezolva, pacat ca voi suferiti mai mult.