| aproapeliniște a întrebat:

Termin a 12-a la stiinte sociale. La ce facultate sa ma duc? Ce facultati sunt cautate si ai certitudinea ca faci ceva cu facultatea respectiva dupa? Si ce oras imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| Yana a răspuns:

In opinia mea ar fi super psihologia, insa depinde foarte mult de ceea ce ti-ar placea. Profilul e doar un factor si nu principalul. Ar fi trebuit sa iti dai seama pana acum ce iti place sa faci ( ce obiecte te atrag macar) ca sa iti faci o mica/mare idee. De obicei, cel mai important factor in alegerea facultatii e insasi facultatea si nu orasul! Majoritatea elevilor spun atunci cand sunt intrebati de facultate orasul, ceea ce e aiurea. Orasul e doar un alt factor. Luat ca atare, iti recomand Bucuresti-ul pentru ca e capitala, pentru ca ofertele de munca sunt mai variate si mai multe (fiind capitala, acolo vin prima oara majoritatea investitorilor ). In ceea ce priveste psihologia, fiecare facultate studiaza un tip de psihologie diferit. (una e la Iasi, una la Bucuresti, una la Cluj ) Prin urmare, trebuie sa te interesezi in functie de domeniu si mai ales acum, cand exista sansa/norocul/ghinionul sa se dea admitere.

Bafta!

In speranta ca te-am ajutat,

Yana.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te gandesti bine de tot la ce facultate vrei sa dai. In tara cel putin, daca te duci la ASE iti gasesti cam greu de lucru fara pile, ca deja sunt pline firmele de contabili.
Acum cateva saptamani a fost un targ la UPB (Politehnica Bucuresti) si acolo era cate un ''stand'' pentru fiecare ''ramura'' a politehnicii. (inginerie medicala / transporturi / automatica / aerospatiala de toate) Si acolo iti explicau cu drag tot ceea ce vroiai sa stii despre catedra respectiva. Si toti ziceau ca iti gasesti de munca destul de repejor daca termini Politehnica.
Acum depinde si ce te pasioneaza pe tine. :d

| lVlad a răspuns:

Cunosc pe cineva care are o stana..am niste "pile" si daca doresti sa te angajezi...winkinglaughing

| lVlad a răspuns:

Auzi...lasa faculatea...toti fratii mei mai mari au facut faculatate(care mai de care) si acu nu au loc de muncaoh go on