| Robertttttttt a întrebat:

Tot ce stiti de coma de gradul 5! urgent

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Pacientul aflat in coma de gradul V prezinta hipotonie, scaderea tonusului muscular, imposibilitatea de a inghiti, tusi, respiratie neregulata. In acest stadiu este implicat si bulbul rahidian, care asigura mecanismele respiratiei.
In acest stadiu este moartea creierului: respiratia si circulatia sunt mentinute artificial prin metode mecanice si farmacologice.
Leziunea este la nivelul bulbar inferior.
Prognosticul: fara sanse de revenire.
Pacientul este in coma profunda, cu rigiditate de decerebrare, muribund.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moartea creierului; respiratia si circulatia sint mentinute artificial prin metode mecanice si farmacologice. Sanse minime de revenire