| AnimeFreakMonster a întrebat:

TPU, Am nevoie de ajutorul vostru. De jumatate de an am niste ganduri foarte urate. Eu de fel sunt o persoana care a fost etichetata antisociabila, ciudata, autista de cam toate colectivele in care am fost, mai putin familia. Diriginta mea ma facea in toate felurile, si am observat ca tuturor colegilor mei le placea acest lucru si au inceput si ei. Am fost chiar si la psiholog, dar n-am rezolvat nimic. Aia vroia doar mai multi bani si sa bage pastile in mine. Mereu mi-a fost greu sa comunic cu altii, si mi-a fost frica sa fiu respinsa. Mie sincer nu se putea sa-mi fie mai rusine de mine. Am un aspect fizic ingrozitor, personalitatea nu pot sa mi-o arat nimanui de frica de a fi respinsa. Nu trece zi in care sa nu ma gandesc la o modalitatea de a scapa de toate astea. Si e doar una. Sinuciderea. Si chiar nu vreau sa ajung acolo. Mama mea e foarte des plecata prin alte tari si abia vine acasa la 2 sapt un weekend, iar tatal meu nici nu zici ca e in acceasi casa cu mine, deci nu am cu cine sa vorbesc si stau mereu singura inchisa la mine in camera. Sunt mereu deprimata, si vad mereu partea goala a paharului. Uneori simt ca eu traiesc degeaba pe pamantul asta. Acum as vrea sa ma ajutati cu ceva, va rog. Ati putea sa-mi dati niste sfaturi despre cum sa-mi inveselesc viata? Sa o fac cel putin mai agreabila? Multumes anticipat happy

Răspuns Câştigător
| AnimeG0DDDFan a răspuns:

Buna printesa happy, Sfaturile mele sunt astea
-Asculta muzica care te reprezinta
de exemplu mie imi place muzica pop-rap -rock japoneza/koreana si imi plac mult melodiile nightcore, Colegilor mei nule plac asta ( nu la toti ) sunt in a 10 -a si e cam greu sa ramai cu parerile tale si cu stilul tau dar eu am ramas happy, Cea ce vreau sa zic este asta : Ia-ti un MP3 si asculta o muzica care te reprezinta dar sa-ti redea si increderea in tine happy,
2. Nu baga la suflet ce spun ceilalti, Nimeni nu-i perfect, La aspectul fizic, aici daca esti fata ar trebui sa fie unul destul de bun, Dar se poate rezolva ( daca te referi la kg in + )
Pesonalitatea ta sigur este una superba si cred sigur ca poti lega prietenii superbe de durata etc happy Eu unul as vrea sa fim prietenii, Deja avem ceva in comun happy Ne plac anime-urile amandurora happy
Ar fi mai multe 3/4/5/6 dar nu am timp sa spun tot, Un rezumat ar fi, Fi tu insati si oameni te vor aprecia pentru asta happy Nu incerca sa ii copiezi pe ceilalti laughing

16 răspunsuri:
| Ballet a răspuns:

* I'd rather be hated for who I am, than loved for who I am not * - Kurt Cobain
Să îti baţi capul cu ce zice diriginta e stupid, acum pe bune, cui îi pasă de părerea ei prefăcută?
Ciudată? De cănd e rău sa fii ciudată?
Psiholog? Neh, greu găseşti unul bun.
Aspect fizic îngrozitor? Probabil nimic ce nişte haine îngrijite şi un aspect curat să nu repare.
Să îţi ascunzi personalitatea? Ok, aici comentez.
Chiar nu contează părerea lor. Atâta timp cât ei te etichetează, poţi şi tu să le-o întorci.
Să îţi urăşti viaţa din cauza altor oameni este prostesc, vezi-ţi de şcoală, pe urmă de ce vrei să faci in continuare, fă tot ce poţi să îţi atingi scopurile. Gandeşte-te la părerea celorlalţi mai târziu.

| Wehrmacht a răspuns:

Tot ce spun acum sunt niste ganduri d-ale mele.Nu va oblig sa faceti ce zic eu. Daca nu va convine nu cititi.Instigarea la nu stiu ce este o tempenie.Nu te instig la nimic daca nu esti un prost manipulabil.
Nu stai singura...esti tu cu gandurile tale.Nu ai incercat sa cauti o persoana timida ca sa ai cu cine vorbi? Sau pe cineva care pare mai dragut(a)? Macar incearca.Ce conteaza ca vei fi respinsa? Macar sti sigur ca nu te vor si nu iti mai bati capul cu ei.Da-o dracu' de profesoara.Si de colegi. Oricum sunt numai tampiti prin tara asta din cate vad.Si eu eram in aceeasi situatie.
Colegi cretini, profesori pe care nu-i suportam...etc.M-am gandit si sa ma sinucid.Stateam singur si trist cu gandul asta.Am zis "da-i dracu'".I-am ignorat.Dar prostia a continuat(aveam 11-13 ani).Am vorbit doar cu cei pe care ii suportam si care nu aveau nimic cu mine.Pe la 14 ani jumate am vazut pe TVR nu stiu cat ceva despre terorism.Am inceput sa caut despre asta.Sa vad de ce au devenit aia asa.Am vazut ca unii aveau dreptate.Si mi-au venit idei noi.Gandurile alea negre au inceput sa devina din ce in ce mai puternice.Si sa isi schimbe modul in care actioneaza.Nu mai erau impotriva mea.Erau impotriva multora dar nu a mea.Am inceput sa ma duc tot mai adanc in aceste idei.Normal,nu puteam sa spun cuiva ce gandesc.As fi fost catalogat ca fiind terorist.Nici acum nu pot sa vorbesc liber, sa imi spun toate ideile.Pot fi considerat antisociabil, ciudat...etc.Stiu ca-i naspa.Dar am invatat ceva de la cei numiti "teroristi" chiar daca nu am avut nici o legatura cu vreunul.Nu ai de ce sa te sinucizi.Nu este o rezolvare.Adica este, dar una proasta. Extrem de proasta.De ce sa iti pese de cretini? Nu-i baga in seama.Incearca orice pentru a ii opri. Daca vezi ca profesorii sunt de partea lor du-te la politie.Este ilegal sa faca asta.N-au voie sa faca misto de tine(profesorii). Daca nu tine opreste-i tu.Nu conteaza cum.Vezi si partea plina a paharului.Chiar daca asta inseamna sa iti bagi ceva in "bunul simt" si chestiile de genul asta.Nu trebuie sa fi proasta lor daca nu vrei asta.
Cum sa ti-o inveselesti? Fa ce iti place tie.Nu lasa supararea sa te cuprinda de tot. Daca iti este rusine de tine fa ceva care sa te faca mandra de tine.Chiar daca iti este interzis.Eu mi-am facut un principiu:
"Daca cineva e un nenorocit cu tine poti sa il cumintesti devenind ca el. Dupa ce ai devenit ca el, du-te si mai sus. Exagereaza cat poti de mult."
Razbunarea nu este arma prostului! Vorba asta este pentru cei slabi.

| Mădă0611 a răspuns:

Salut!
1. Diriginta ta ori e proasta, si directorul ar trebui sa rezolve asta, ori nu inveti tu si ii dai motive.
2. Nesociabil nu inseamna antisocial, dar daca chiar esti antisociala, ai putea sa nu mai fii.winking
3. Nu cred ca ai un aspect fizic ingrozitor, doar incepi sa te vezi cum te vad cei care se cred perfecti, iar pentru ei toti sunt urati. Daca ii spui cuiva ca e urat destul de des, o sa se vada urat, la fel e cu prost, impiedicat, s.a.m.d.
4. Asculta muzica si nu mai baga in seama pe toata lumea. Incearca sa iti faci prieteni, daca vrei.

| AnimeFreakMonster explică (pentru Mădă0611):

1 Diriginta mea a fost de engleza si eu sunt boss la englezaz, deci...
2 Incerc dar imi e frica sa mai incerc, o tona de oameni deja mi-au zis asta
3 Cam asta s-a intamplat sad
4 Muzica ascult mereu, dar de la un punct nu prea mai ajuta
Dar multumesc mult de incurajare! Chiar apreciez happy

| AnimeG0DDDFan a răspuns (pentru AnimeFreakMonster):

Buna printesa happy, Sfaturile mele sunt astea
-Asculta muzica care te reprezinta
de exemplu mie imi place muzica pop-rap -rock japoneza/koreana si imi plac mult melodiile nightcore, Colegilor mei nule plac asta ( nu la toti ) sunt in a 10 -a si e cam greu sa ramai cu parerile tale si cu stilul tau dar eu am ramas happy, Cea ce vreau sa zic este asta : Ia-ti un MP3 si asculta o muzica care te reprezinta dar sa-ti redea si increderea in tine happy,
2. Nu baga la suflet ce spun ceilalti, Nimeni nu-i perfect, La aspectul fizic, aici daca esti fata ar trebui sa fie unul destul de bun, Dar se poate rezolva ( daca te referi la kg in + )
Pesonalitatea ta sigur este una superba si cred sigur ca poti lega prietenii superbe de durata etc happy Eu unul as vrea sa fim prietenii, Deja avem ceva in comun happy Ne plac anime-urile amandurora happy
Ar fi mai multe 3/4/5/6 dar nu am timp sa spun tot, Un rezumat ar fi, Fi tu insati si oameni te vor aprecia pentru asta happy Nu incerca sa ii copiezi pe ceilalti laughing

| OoBunnyoO a răspuns:

Iti poti lua un animal de companie, sa stii ca ajuta. Oricum eu cred ca sinuciderea ar trebui sa fie ultima solutie. Banuiesc ca treci prin perioada adolescentei acum, nu iti face griji, majoritatea adolescentilor se simt asa. Daca nu iti place aspectul tau fizic, fa ce in privinta asta. Daca nu iti place faptul ca nu ai prieteni, fa-ti prieteni. Schimbarea vine de la tine. Si daca mergi la psiholog, daca tu nu vrei sa te schimbi, psihologul nu o sa poata face nimic in privinta ta. Daca vrei sa fii mai sociabila incearca sa iti gasesti persoane cu care sa te asemeni si cu care sa te simti bine. Nu iti trebuie multe. Una este de ajuns. Ideea este ca schimbarea pe care o vrei tu poate veni numai din interiorul tau si nu vine de pe o zi pe alta. Sfatul meu este sa astepti, daca nu reusesti acum cu vechii toi colegi, probabil vei ajunge la liceu sau la facultate, unde iti vei putea face noi prieteni.
Singurul lucru de care imi pare rau este ca diriginta ta nu ar trebui sa predea, daca asa se comporta cu elevii. Insa daca nu iti place scoala la care inveti, poti schimba clasa sau scoala.
Oricum sa stii ca viata este mai mult decat un liceu, niste colegi si o profesorara. Incearca sa gasesti si sa te bucuri de lucrurile pe care le ai. Iar cu timpul, cu cat vei creste vei reusi sa iti faci prieteni noi si sa treci peste aceasta perioada.

| Crucified a răspuns:

Ia un pahar de ţuică şi trece. laughing

| Darkmagic a răspuns:

Nu conteaza fizicul atat timp cat personalitatea e undeva deasupra... happy
Ai inceput bine, cu noi vad ca te-ai deschis printr-un "roman", fara sa ai mari probleme. happy
Continua asa un timp, daca mediul virtual e bun de ceva, e bun pentru ca arata doar personalitatea si intelectul, nu carnea... big grin
Facandu-ti cativa amici destepti pe net si discutand liber cu ei o sa ajungi in timp sa treci peste problemele tale de adaptare la "contactul" fizic.
Nota bene, daca o sa petreci doar o luna pe TPU numai citind intrebari, garantat viata-ti va fi cu mult mai vesela. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa te muti la o scoala unde nu te cunoaste nimeni, de ce esti etichetata in felul in care ai descris, cum anume te comporti si cati ani ai?
Din cate am citit esti o persoana destul de sigura pe tine asa ca lasitatea nu te reprezinta, deci? sinuciderea cadewinking te rog sa dai mai multe detalii pentru a-mi da seama unde se afla "buba neagra"

| AnimeFreakMonster explică (pentru anonim_4396):

Tocmai asta e. Am inceput liceul si din cate mi-au zis altii, mi-e frica sa nu se repete istoria... Am 14 ani, si da, am inceput liceul acum vreo 2 zile. Mersi mult de ajutor. Chiar apreciez happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnimeFreakMonster):

Sa fi iubita si inteleasa kiss

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Trebuie sa-ti dai seama ca nimeni nu merita asta, ca nimeni nu e ingrozitor fizic, cu atat mai putin tu si sa-ti versi putin nervii pe colegi.Deci,acei oameni te vor respinge oricum. Daca le vorbesti mai tare pierzi ceva? Asculta foarte multa muzica.Te mai scoate din acele stari.Intotdeauna vor fi oameni care te vor face sa te indoiesti de tine insuti. Orice om gaseste specimene din astea.Si nu va scapa de ele. Oamenii care sa te jigneasca ii gasesti usor.E mai greu sa ii gasesti pe cei care te ajuta.Dar nu e imposibil.Si ai sa vezi ca aia conteaza cu adevarat. Timd eram si eu, mai sunt putin, cand cunosc persoane noi, dar mi-am dat seama ca e o prostie timiditatea asta. Fara tupeu, pierzi mult.Sunt convins ca nu "indragesti" deloc acei colegi, deci nu te imprieteni cu ei pentru mai multa incredere.Nu-i lasa pe ei sa-ti decida starea mentala.Si la urma urmei, e un Dumnezeu "acolo" sus, care in ciuda faptului ca nu exista happy, daca i-ai cere ajutorul ti l-ar oferi. Daca nu crezi, nu-i nici asa o problema.Starea in care esti tu, poate fi vindecata in ani de zile abia, dar daca stii ce-i de facut, a 2-a zi esti ca noua. Uita-te la toate raspunsurile.Nu sunt doar ca sa te consoleze.Ele sunt persepectiva oamenilor care nu sunt cancerul societatii.Incearca sa-ti spuna ca ti-e frica degeaba! Daca era un om precum colegii tai aici, te-ar fi jignti fara sa te cunoasca macar! Esti manipulata.Nu se poate deduce din raspunsurile lor? Daca te-ai intalni cu acesti utilizatori in realitate care ti-au raspuns la intrebare, fara sa te cunoasca, tu crezi ca ar sari cu jignirile? Orice persoana de fapt.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Nu! V-ati cunoaste reciproc, si ori ati lega o frumoasa prietenie sau poate mai multhee hee, sau va luati frumos la revedere.
Uite, baga te rog ID asta: fullmetallachemist44, in Yahoo, trebuie sa-ti dai seama ca lumea nu se limiteaza la aceste trend-uri de c.acat,ca nu trebuie sa te multumesti cu ceea ce ai si ca viata merita traita! Poate produc o schimbare happy. Daca incerci sa aplici ceea ce ti-am trimis, odata si-odata iti va fi greata de timiditatea astea si de fitele lor si te vei ridica singura, fara psihologi sau nu stiu ce si-te-uri. Daca vrei sa vorbim, trimite PM, sau baga ID, nu-i nici o rusine.Este doar nesimitirea unui "colectiv" care nu cunoaste colectivitatea.

| MisFit20 a răspuns:

Nu cred ca ai un aspect fizic ingrozitor: ai o lipsa de respect fata de tine si nu te ingrijesti. E normal sa fi deprimat, felicitari ca iti dai seama de asta, e un sentiment delicat nu multi isi dau seama de el, insa cei care il descopera sufera enorm. Nu iti fie rusine de tine, exista multe feluri in care poti cadea, depinde doar de tine cum inveti sa te ridici si sa te scuturi. Toate cele, honey.

| BLeur a răspuns:

Bună.

Hmm, la ce te referi când spui ' aspect fizic îngrozitor '?
Sinucidere?! Pe bune? Măcar gândeşti? Toate au o rezolvare şi această rezolvare o găseşti prin alte metode nu prind aţi lua viaţa. Dumnezeu îţi dă viaţa să o trăieşti, nu să ţi-o iei singur. Nu văd de ce ai face asta, serios.

Dă-mi add : fma.indungi

| loverboy111 a răspuns:

Cand aveam vreo sa zic 12'ani tot asa eram respins dar pentu ca daca cineva dadea in mine intentinot i bateam rau de tot.dar mi-a trecut cu timpul cand m-am bagat in vorba cu niste colegi cu care nu am avut altercati. Aveam un prieten prost la invatatura dar era de treaba rau. Stie sa'inghita o gluma. Altii daca faceam o gluma se enervau. El nu se enerva nici cand faceam misto de el pentru ca faceam rar si doar atunci cand aveam ocazia sa ii dau maxim.

| loveyouidiot a răspuns:

Ar trebui sa gasesti pe cineva cu care sa poti vorbi, de multe ori asta e cea mai buna solutie. Sa stii ca ai pe cineva care te intelege, e intotdeauna o rezolvare pentru toate problemele pe care le ai. Gandeste-te ca nimic nu e permanent, nici macar problemele... NImic, in afara de moarte. Crede-ma, nu asta e solutia. Cu totii avem un scop in viata, trebuie doar sa il gasesti. Daca vrei sa vorbesti cu cineva, scrie-mi un mesaj pe TPU cu id-ul tau de mess. O sa vezi ca la un moment dat, totul se va rezolva de la sine si vei incepe sa traiesti cu adevarat. Succes!