| Mrr2000 a întrebat:

TPU,parintii mei nu imi dau alocatia. Cum nu am inca 18 ani, inca primesc alocatia de la stat (84 de lei) dar parintii mei imi strang alocatia de vreo 3 ani,pentru evenualele costuri de la facultate,sau in viitor pentru o masina. Ideea e ca vreau sa strang bani pentru un telefon nou si nu am o sursa de venit. Adica nu am din ce sa strang bani. Acum fiind aproape de majoratul meu am inceput sa primesc bani,dar nu imi ajung pentru telefon. Mama zice ca nu am nevoie de telefon nou,fiindca nici ea si nici tata nu isi cumpara telefoane noi o data pe an... Cum sa imi conving mama sa imi dea alocatia? (Tata îi spune tot timpul mamei ca sunt banii mei, dar mama chiar vrea sa îi stranga.)

5 răspunsuri:
| Samariteanul a răspuns:

Nici ai mei nu-mi dau bani, dar pe mine nu ma auzi plangandu-ma...si mama ta chiar face bine ca-ti strange banii aia pentru facultate(desi o sa-i trebuiasca mai multi).Iar telefonul nu se schimba o data pe an...ci la maxim 3 ani.Asteapta si tu ca vei face rost si de banii aia pana la urma.

| Yasmin875 a răspuns:

Alocația o primești si la 18-19 ani nu ți-o ia nimeni.Cunosc multe fete care au împlinit 18 ani și mai primesc alocația. Daca te duci la școală o primesti. Tatal meu primește alocatia mea pe cardul lui si nu mi-o dă dar împreună cu mama imi dau 10 milioane pe lună.happySunt bogată.big grin
P.S.:Nu ai nevoie de alocația aia dacă părinții tăi îți dau bani de buzunar.

| mentholinks a răspuns (pentru Yasmin875):

Bine ca nu mori de foame.

| Elena567223 a răspuns:

E decizia lor... unii parinti iau decizia asta pentru ca se gandesc prea mult la viitor si adevarul e ca tu ar trebui sa te bucuri de banii aia in prezent. Oricum iti sugerez sa iti stergi imaginea cu Samsung Galaxy sau Iphone din minte si poate o sa te multumesti cu un Huawei sau Allview laughing
Pe de alta parte trebuie sa te gandesti si la parintii tai. Nu vreau sa te speriu dar poate ca ei au probleme financiare de care nu-ti zic si poate ca ei sunt siguri ca atunci cand o sa pleci la facultate ei nu o sa aiba de unde sa scoata atatia bani. Asa e omul, face economii.
SAAAU... poate observa ca ai un comportament ciudat, poate fumezi si poate iti cumperi porcarii de la magazin cum ar fi chips-uri, sucuri si chestii din astea junk, poate si asta e un motiv pentru care nu primesti alocatia, oricum tu trebuie sa te gandesti la asta. big grin

| Mrr2000 explică (pentru Elena567223):

Nu am de ce sa imi scot imaginea cu Iphone din minte pentru ca am iphone 6 laughing Dar m-am saturat de el si vreau un Samsung s7. Mersi oricum, dar deja am vorbit cu ai mei si o sa imi cumpere telefonul.