| cristianorudi7 a întrebat:

Trebuie sa facem 10 enunturi nu stiu cum sa va spun eu voua --- adica un adjectiv sa fie substantiv sau adverb.sau multe altele, sunt in clasa 11. mersi mult.

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Adjectivul isi poat schimba valorea gramatica devenind:
1. substantiv (prin substantivizare, adica prin articulare cu articol hotărât, nehotărât sau demonstrativ)
Frumosul din natura este impresionant. (articol hotarat)
Cel frumos este admirat de toata lumea. (articol demonstrativ)
Un frumos ca el rar intalnesti. (articol nehotarat)
2. adverb - când determină un verb (nu un verb copulativ personal): Tu canti frumos (adverb de mod), Este frumos sa-i ajuti pe ceilalti. (complement de mod)

| MICHAel a răspuns:

Sunt in clasa a 8 dar cred ca te referi la schibarea valori gramaticale nu?