| visulmeu a întrebat:

Trei Natiunii (Lupii, religia si omul)

- Traim intr-o lume plina de religii, razboaie din cauza religiilor, ura din cauza unor religii,

in loc ca religiile sa opreasca razboaiele, foamea si ura, chiar ei o provoaca, oare de ce?

- Fiecare religie are Un "ZEU" a lor, si nu cred ca acel "ZEU" doreste atata ura, atata sange, atata durere,

suferinta, doar ca tu sa crezi in el. Sunt Ortodox, si cred in Dumnezeu, dar am si nelamuririle mele, cred ca si El

ar avea daca ar fi unul din noi, ne-a dat pe pamant ca sa gandim, ca sa fim destepti, ca sa fim intiligenti,

ca sa fim intelepti, ca sa fim buni, si sa ajutam, ne-a dat cu un scop pe pamantul asta, cu o dorinta, cu un vis,

alti, nu sunt atati de destepti, intiligenti etc, alti da, alti s-au nascut sa munceasca fizic, alti s-au nascut sa munceasca psihic, intelectual

etc, alti s-au nascut sa moara, ca tu, eu, el, ea, sa traim, sa mancam, sa fim buni, sa gandim etc.

- Este imposibil, cand pui o samanta in pamant, va iesi o floare, la fel si noi, cineva ne-a pus, si am iesit noi, dar cand pui samanta in pamant,

nu o pui doar asa, o pui pentru aspect, pentru miros, pentru leac etc, la fel si noi, am fost pusi cu un scop, sa gandim, sa intelegem, sa fim intiligenti,

intelectuali, destepti etc, sa fim buni, sa iubim, sa oferim, sa fim creativii, sa dam viata, dar scopul nostru este sa si murim, dar, sa lasam in viata

un ajutor, idei etc, nu trebuie sa traim doar cu paine si apa, daca muncesti o sa ai si paine si miere, si lapte si tot ce vrei.

- In viata primesti lovituri, grele, i`m sorry, foarte dureroase, dar, ele au un scop, de a te intari, de a te face mai puternic, mai destept,

mai intiligent etc. Fiecare din noi a avut si o sa aiba grautati in viata, unele dureroare, unele foarte dureroase, o sa-ti ia ceva timp sa revi la

realitate, orice durere ar fi, oricare ar fi, trebuie sa fi constient, soarta si scopul, tu trebuie sa fii realist si constient,

ma refer la toate grautatile din viata, trebuie sa ti capu sus, pieptu in fata, sa fii puternic, sa-ti realizezi scopul, dorintele, si visele,

o sa ai parte de piedicii, grautati, durere, insalatori, trebuie doar sa fii intiligent, destept si puternic (o sa afli de ce), Concentreazate, concentreazate,

concentreazate. Ma numesc Ivan, am fost lovit de multe ori in viata, nimic nu pot sa reusesc, totul imi merge pe dos, dar, dar sunt realist si constient ca astea

sunt o lectie de viata, o slafuire, o putere, si sa nu uit de unde am plecat, chiar daca nu pot sa reusesc nimic, am visele mele, dorintele mele, si scopul meu,

si trebuie sa le duc acolo unde le este locul, si sa las ceva in urma pentru copii mei, copii altora, tie, ei, lui.

P.S. Sa nu credeti ca m-am plans voua, nu, nu cer mila, nu cer nimic, doar va zic, ca si alti pot suferi, alti sufera mai mult decat mine, decat tine,

eu doar va ajut si va dau "un sfat" cum sa puteti reusii, sa fi-ti puternici, constienti si realisti, concentrati si intiligeti, despeti si intelectuali.

O zi/seara faina! Sunt din Russia.

2 răspunsuri:
| Alexutza1712 a răspuns:

Tie ti-e frica de urmatorul razboi mondial care e pe cale sa apara din cauza ISIS. Crede-ma ca eu stau si ma gandesc in fiecare zi la asta. Nu stiu de ce. Am 12 ani si pur si simplu nu-mi pot lua gandul de la asta.
Eu ma gandesc la rostul vietii daca stiu sigur ca in viitorul apropiat o sa murim cu totii. In biblie scria ca o sa fim controlati ca niste jucarii de catre "stapanii lumii" cand o sa ni se puna cipuri si etc. Uneori imi doresc sa fi trait in generatia mamei ca tot era mai bine. Eu nu o sa pot sa ma dezvolt normal nici fizic nici mintal. Stiu. Noi suntem "generatia tableta" din cate am auzit. Chiar trebuie sa fim catalogati asa?
Tata e preot si mama e profesoara de religie. Am fost invatata sa ma rog si sa imi fie teama de Dumnezeu. Sa nu judec oamenii si sa imi iubesc dusmanii. Si mi-e frica. Mi-e frica de ce o sa ajung. Mi-e frica pentru ca stiu ca in viitorul apropiat o sa mor din cauza razboiului care va fi provocat din cauza religiilor. Uneori da, vreau sa ma sinucid iar ceea ce ai scris tu m-a pus din nou pe ganduri...

Stii... Imi cer scuze ca nu am raspuns la ce e legat de intrebarea ta, dar ceva de-acolo m-a facut sa ma descarc, cred...

Multa pace si speranta si sarbatori fericite sa ai! sad

| visulmeu explică (pentru Alexutza1712):

Hey!

- De ce sa-ti iei viata, ai atatea de multe de dovedit, si chiar sa vezi, ai grija ce gandesti, si ce vorbesti. Iar asta nu era o intrebare, am vrut doar sa le arat altora realitatea vietii. Sper ca te-am ajutat cu ceva. big grin