| irina222 a întrebat:

Un remediu naturist pentru a nu-mi mai mirosi gura, stie cineva? Nu stiu ce sa ma mai fac, mirosul gurii imi afecteaza toate relatiile. Tre sa scap de asta, cat mai repede posibil! Cine s-a confruntat cu aceasta problema sa-mi spuna si mie cum a scapat, sau cine se confrunta cu aceasta problema si poate avea o relatie deschisa.
Multumesc anticipat, o zi buna!

5 răspunsuri:
| 009 a răspuns:

Nu am si nici nu am avut da iti pot spune:spalate pe dinti de cel puti 2 ori pe zi, evita ceapa, usturoiul, si condimentele mai puternice, am auzita ca patrunjelul e bun pentru alungatul mirosului neplacut din gura, si daca nu observi schimbari poate e din cauza vrunui dinte du-te le dentist si poate iti recomanda el ceva
http://sanatate.acasa.ro/......i-796.html
http://www.topsanatate.ro/......-post.html

| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Cel mai la indemana mijloc este igiena orala riguroasa, aceasta implicand nu numai periajul dintilor dupa fiecare masa, dar si al limbii, care datorita morfologiei sale, retentioneaza resturi alimentare si bacteriene, in special pe fata sa dorsala, catre baza. Nu trebuie uitate ata dentara sau apa de gura.

Important: periajul inainte de culcare e obligatoriu, pentru a indeparta resturile alimentare ce vor fi descompuse in timpul noptii indeosebi de bacterii anaerobe. In timpul zilei se poate folosi guma de mestecat, care pe langa efectul mecanic de curatare a dintilor si de stimulare a fluxului salivar contine si substante aromate. Tot in scopul curatirii mecanice si a stimularii secretiei salivare se pot folosi lichide in cantitati mai mari sau alimente tari (paine uscata), fructe si legume crude.

Vizita la medicul stomatolog la cel putin 6 luni este esentiala. Numai medicul poate depista cariile interdentare, spatiile retentive rezultate in urma unor obturatii nefinisate sau a unor lucrari protetice incorecte, afectiunile parodontale care scapa ochiului pacientului. In aceste cazuri, desi exista o igiena riguroasa si cavitatea bucala pare sanatoasa, poate persista halena. Folosirea apelor de gura, a spray-urilor sau a gumelor aromate doar mascheaza mirosul neplacut pentru o perioada de timp, insa nu il si combat. Doar tratarea afectiunilor orale duce la combaterea halenei.

| xNirvana a răspuns:

Eu zic sa-ti iei un spary de gura.Cand simti mirosu` dai de 2 ori si o sa fie mai bine happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am avut si nu am o astfel de problema, dar iti pot da cateva sfaturi. Spala-te pe dinti de cel putin 2 ori pe zi, evita sa mananci ceapa sau usturoi daca trebuie sa iesi din casa, cand iesi din casa mesteca guma si mesteca putin patrunjel cand iti miroase gura(elimina mirosurile neplacute).

| Bellaconcavella a răspuns:

De obicei respiratia urat mirositoare se datoreaza cariilor deci iti recomand o vizita la medicul stomatolog sau pur si simplu nu te dezlipii de gumele orbit, dar o sa iti afecteze sanatateahappy...sau apa de gurathinking