| rikkimady16 a întrebat:

Cum pot sa scap de halena(mirosul urat al gurii)? am aceasta problema de cand am fost mica dar acum incepe sa ma deranjeze...nu vreau sa merg la medic pentru ca imi e jena si nu vreau sa stie nici parinti daca se poate. va rog ajutati-ma daca stiti ceva remedii. multumesc anticipat! dau fundawinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Dar de ce sa iti fie jena sa mergi la medic? Crezi ca medicul ala nu a mai intalnit oameni la care le miroase gura? Si de ce sa nu stie si parintii? Ei sunt primii la care trebuie sa apelezi atunci cand ai o problema. Poate si lor le-a mirosit urat gura cand erau de varsta ta si stiu cum au dat de capat problemei. Pana cand te hotarasti sa mergi la medic iti recomand guma Airwaves albastra sau bomboane Euka Menthol sau orice alte bomboane cu eucalipt si menta |gasesti si la orice farmacie). Insa, nu uita, du-te la medic, pentru ca mirosul urat al gurii nu este de la gura, el vine din stomac.

| onasis1961 a răspuns:

Foloseşte la periaju dinţilor şi bicarbonat de sodiu alimentar

| Fragile a răspuns:

Păi dacă persistă s-ar putea să fie o problemă digestivă. Încearcă cu ceai de mentă,apă de gură şi spală'te pe dinţi regulat. Dacă nu îţi trece, spune'le părinţilor tăi şi poate consulţi un doctor, nu trebuie să îţi fie ruşine, toţi avem probleme, e spre binele tău.Succes.

| notsurewhoiam a răspuns:

Incearca la un dentist.Si eu am avut aceeasi problema si am incercat tot felul de ceaiuri si tratamente(de ex m-a pus mama sa mestec frunze de patrunjel la fiecare masalaughing ) si pana la urma era din cauza unor carii astupate de plombahappy

| William a răspuns:

Guma de mestecat, multa guma de mestecat http://www.youtube.com/watch?v=NVI-rfJ3Iak

| michelia a răspuns:

Cea mai frecventa cauza este cea legata de afectiunile stomatologice. Dintii cariati fac sa apara mirosul asta atit de neplacut. Daca e asa, se rezolva usor cu dentistul si igiena bucala corespunzatoare.
Daca insa ai de mica problema asta, si nici nu te incadrezi la probleme cu dintii, probabil ca alta e cauza.
Stii ca uneori tot raul e spre bine.
Halena poate fi un semnal pentru o serie de afectiuni care provoaca respiratia urit mirositoare ( diabet, probleme ale rinichilor sau ale ficatului).
Treci de rusine, chiar nu ai de ce sa-ti fie daca te speli regulat! si mergi la medic cu mama. De ce sa nu stie parintii? Iti vor fi un sprijin daca vei avea de facut si alte investigatii.
Iar medicul pentru asta e pus acolo, sa ajute oamenii cu probleme si daca e priceput, o va face.
sanatate!

| FastAndFurious a răspuns:

Iti miroase gura nu doar cand mananci usturoi si altele din astea?
Ai cumva dintii cariati, poate sa fie problema stomatologica.
Mai grav este ca te tine de multi ani problema si atunci ar putea fi o cauza interna, cum e diabetul.
Mergi la medic!

| ovidiu8msn a răspuns:

Mirosul urat al gurii vine din cavitatea bucala. Ai probabil un dinte cariat care miroasa urat. Se rezolva cu o vizita la dentist.

| rikkimady16 explică:

Ma spal pe dinti regulat dar tot nu imi trece, adica si dupa ce ma spal pe dinti tot urat miroase si daca nu mananc si incepe sa ma doara stomacul mirose si mai urat... nu stiu ce sa ma mai faccryingcrying

| rikkimady16 explică:

Nu am dinti cariati, nu am avut niciodata

| FastAndFurious a răspuns (pentru rikkimady16):

Atunci e clar ca e o problema medicala interna. Mergi la medic, nu spera ca-ti trece cu nu stiu ce ceai.

| Teooooooo a răspuns:

Din cate stiu eu, merele ajuta. Manacanca cel putin un mar in fiecare zi si ai mare grija la ce mananci in general. No more soda, coffee, fast food. Toate astea nu-ti asigura o digestie ok, d-aia e mai bine sa mananci mai multe fructe si legume. Daca tot vorbim de digestie, incearca ceaiul verde. Bea in fiecare dimineata. Ideea despre ceaiul verde e ca e energizant si daca bei seara, dupa cateva zile pot aparea insomnii. Dimineata e cel mai bine. El mai ajuta si la digestie si improspateaza respiratia. happy De asemenea, cand esti racita mucoasa nazala iti 'cade in gura', ceea ce iti face respiratia si mai neplacuta. happy Ai grija sa te speli pe dinti cu o pasta de dinti cu menta si nu ti-ar strica si niste guma. Airways e geniala. happyAh, da. Daca nu ai mancat nimic si ai stomacul gol, mirosul urat apare. Mananca un mar. laughing Nu garantez ca va disparea, dar sigur nu te vei mai simti jenata, macar, in fata celorlalti, pana cand esti gata sa-i zici dentistului. Cat despre alcool si tigari, tine minte: vinul rosu=NU! laughing) Clar nu. Pe de alta parte, tigarile au un miros specific, care daca e mai placut decat cel al gurii tale, go for it! Serios. Eu personal ma simt mai bine daca fumez o tigara inainte sa vorbesc cu cineva, daca stiu ca nu m-am spalat pe dinti de dimineata. Bafta si mai informeaza-te de pe youtube, dar cauta in engleza sau orice alta limba straina stii. happy Poate vei gasi mai multe raspunsuri si mai bune. Who knows?

| rikkimady16 explică (pentru Teooooooo):

Daca mananc mere ma doare stomacul si daca musc o singura data dintr-un mar incepe sa ma doara stomacul, dar o sa incerc. daca functioneaza o sa continui. poate dupa ce se obisnuieste stomacul cu mere nu o sa ma mai doara. guma folosesc...pachete intregi(five, orbit, arways-mov, albastra, orbit dinaia si mai dulce un pic, bomboane mentolate) si tot nu reusesc sa scap de mirosul asta... multumesc mult pentru sfaturi!:*

| Teooooooo a răspuns (pentru rikkimady16):

Ah, da, si cand te speli pe dinti, fii sigura ca te speli cel putin 2 minute si ca te speli si pe limba! Asta cu limba e foarte importanta. Cu plecere. big grin Incearca si ceaiul verde.

| zoeZoe a răspuns:

De ce sa stai o viata sa-ti miroase gura? du-te la doctor

| flower37 a răspuns:

Salutare tuturor,, am avut si eu problema asta am incercat o gramada de metode pana ce am descoperit una care merge garantat si este la indemana tuturor, ATENTIE, totul consta in : in primul rand poate o sa vi se para banallaughing dar functioneaza, punetii pe o periuta de dinttii niste DERO, indiferent si spalatii atent dintii si gingiile dupa care luati apa in gura si purtati un pic prin guara apa si dupa aia aruncatio, evitand in totalitate inghitirea acesteia, dupa care puneti din nou pe aceiasi periuta de dinti pasta normala de dintii, si spalatii dintii normal,,, Intro saptamana scapatii de mirosul neplacut, garantat,, dupa care puteti aplica metoda o data sau de doua ori pe saptamana, sau ori de cate ori simptiti nevoia, in caz ca aveti propolis la indemana ar fi eficient mestecarea acestuia seara inainte de culcare lasandul lasandul lipit de dintii, pana dimineata cand spalatii dintii, de asemenea are un efect uimitor antibacterian etc, SUCCES!

| lauraZ a răspuns:

Daca ai fost la dentist si totul este in regula, iti recomand sa folosesti Zilopop. La mine da rezultate peste asteptari. Il folosesc de 3-4 ori pe zi, mai ales dupa ce mananc ceva mai greu digerabil sau cand mai trag cate o tigara...