| Missdaydreaming a întrebat:

Un sfat va roooog :-s sunt in clasa a 9-a la mate-info. am ales profilul deoarece le am cu matematica si chimia [cu fizica ceva intre deloc si putin laughing] si informatica va avea un rol destul de important in viitor si chiar si acum. Faza e ca mi se pare k unele chestii ma depasesc... si in caz ca nu e vorba doar de perioada de acomodare m-am gandit sa ma transfer la filo semestrul urmator... Dar acolo m-as plictisi de moarte straight face Ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| aquila_4553 a răspuns:

Buna, eu sunt a 10 la filologie si iti sugerez sa ramai la mate-info. Mie una mi-ar fi placut sa ma duc la un profil real, dar mereu am avut prejudecata: Nu ma voi descurca. Daca ai avut curaj sa te duci, ramai acolo macar pana la sfarsitul semestrului sau toata clasa a 9-a si apoi te hotarasti. Daca vei vorbi cu noii colegi vei vedea ca si pe ei ii depaseste anumite lucruri nu esti singura care crede ca nu mai face fata. Asteapta sa vezi notele, cum esti in raport cu ceilalti si vorbeste cu familia, dar si cu cei de la filologie daca stii pe cineva. Eu una iti pot spune ca e o groaza de invatat si unele chestii chiar sunt plictisitoare si nefolositoare.

3 răspunsuri:
| Supps a răspuns:

Ramai aici, ti se pare greu la inceput dar te asigur ca o sa te descurci foarte usor pentru ca informatica e cea mai usoara materie dintr-a 9-a (asa mi s-a parut mie).

| Missdaydreaming explică (pentru Supps):

Cu informatica nu am nimic. de algebra spun big grin mereu am preferat geometria. ma rog, mersi :*

| Supps a răspuns (pentru Missdaydreaming):

O, scuze, am inteles eu gresit. Daca nu te intelegi deloc cu algebra, atunci fuga la filologie pentru ca in liceu numai algebra facem, foarte putina geometrie.