| FlyingSparkle a întrebat:

Unde pot gasi stilouri si creioane speciale pentru desenat manga? ca exemple va dau acele stilouri cu cerneala neagra, creioane cu carbune, creioane cu grafit de diferite marimi, unele care deseneaza mai subtire si altele mai gros.

Răspuns Câştigător
| Danny a răspuns:

Daca esti din Bucuresti poti da o fuga in centrul vechi la Hanul cu Tei, este un mic complex de arhitectura/desen/pictura si gasesti acolo de toate. Eu personal de acolo imi iau resursele (Caiet de schite, cerneala, si vezi ca au si acele markere cu alcool Copic, insa sunt foarte scumpe si au si Copic liners, recomand unul 0. 1 mm este scump, insa foarte folositor, iar creioanele cu grafit mai subtire mai gros depinde de B-ul creionului, daca de exemplu ai un creion 7B (este cel mai moale, da cea mai intensa culoare) va avea mina cea mai groasa din cauza texturii si un creion HB (ar veni 0B) ar avea mina cea mai subtire, si culoarea cea mai ***. stiloul cu cerneala neagra... iei pur si simplu toc, penite (te vor indruma cei din magazin in legatura cu penitele) si au cerneala Koh-I-Noor de foarte buna calitate in mai multe culori (alb negru rosu galben verde albastru din cate tin minte) poti alege hartii de diverse grosimi texturi transparente culori (au pana si hartie neagra de f buna calitate) si creioanele cu carbune de asemenea, in multe marimi si cred ca si culori. Ai grija sa nu confuzi cu pastelurile sau cu orice altceva. Cel mai bine sa ai un indrumator pe acolo ca altfel te pierziwinking
Scuze pentru postul lung... M-am inflacarat laughing

P. S: Au de asemenea si carti in legatura cu anatomia/desenul manga, iar creioane speciale pentru manga nu exista, trebuie sa stii cum sa le folosesti, insa multilinerul Copic ( variaza intre 7 - 10 lei unul, insa merita ) si tocul si penita sunt cele mai ok.
O singura avertizare, s-ar putea sa fie scumpe, insa raportul calitate/pret este OK!

1 răspuns:
| mazzylazzy a răspuns:

Buna, poti gasi aceste obiecte la Creativ, eu sunt din Brasov si aici exista 2 sau chiar 3 magazine"Creativ", depinde de unde esti..., dar sunt sigura ca vei gasi prin magazine de genul :"carrefour...sau librarii" sper ca raspunsul meu iti este folositor, imi poti acorda o fundita, please?:X:X:Xkisskiss