| Nikol99 a întrebat:

Urgent! Cine imi zice valorile morfologice ale lui "iar" si "a fi"?

6 răspunsuri:
| Miza a răspuns:

Iar cred ca e adverb laughing si a fi este verblaughing

| Mary12 a răspuns:

Mai mai nocoleta )) iti facem noi temele la romana [ ps sunt mary din clasa cu Marina ] rolling on the floor)

| Nikol99 explică:

Dati-mi si niste exemple daca se poate va rog!

| Nikol99 explică:

Eeee nu aveam si eu idei laughing [p.s. nu ma para la Dumitrasca laughing]

| darius15 a răspuns:

Iar - prepozitie
a fi - verb la infinitiv

| andrei12222 a răspuns:

Da ma habarnaveti laughing) ba nikol este verb auxiliar cand ajuta la formarea unor moduri si timpuri compuse:Sa fi invatat...
verb predicativ cand se poate inlocui cu a trai a exista a dainui.etc:Era odata un mos si o baba.Si verb copulativ cand nu se poate inlocui cu a trai a exista a dainiu.:Maria este harnica. bafta aklwinking