| MeAndMe1000 a întrebat:

Care sunt valorile morfologice ale cuvintelor:si, cel, a?

7 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Gasesti aici toate cele trei cuvinte si explicatiile de rigoare :
http://www.scribd.com/doc/35598610/Cuvinte-Cu-Valori-Morfologice-Multiple

| gabrielul a răspuns (pentru zdrangoi):

Dar nu are cuvantul "A" pe siteul tau

| zdrangoi a răspuns (pentru gabrielul):

Ma urmaresti?
Raspunsul a fost dat acum 1an si 1/2!

| Millanteria a răspuns:

Buna.
Mama mea este profesoara de romana si a gasit pe net un site care m-a ajutat foarte mult. Este vorba despre : http://www.scribd.com/doc/35598610/Cuvinte-Cu-Valori-Morfologice-Multiple
Sper sa-ti fie de ajutor, mie mi-a fost.
Pa, pa!

| ???????? a răspuns:

Si= conjunctie; cel- forma prescurtata a pronumelui demonstrativ de departare "acela"; a - poate fi articol hotarat sau nehotarat( pentru "a" nu stiu valoarea morfologica) sper ca am zis corectwinking

| miriz a răspuns:

A
:1.ARTICOL POSESIV-GENITIVAL:Ex: Această carte este a Ioanei.
2. ARTICOL DEMONSTRATIV( ADJECTIVAL): Fata a mai mică ( a=cea)
3. VERB AUXILIAR:Ex: A ştiut. (a= vb.
a avea)
; A veni el.(a=
a vrea = va)
4.PREPOZIŢIE:a) de acuzativ: Miroase a crini. b)de genitiv: Tată a doi copii. Sinteza a ceea ces-a spus…( Când a însoţeşte un numeral, un pronume invariabil, cum sunt: ce, ceea ce, tot, nimic, pentru a crea cazul genitiv, nu avem altă posibilitate decât cu prepoziţia a, nu cu articolulgenitival.).c) de infinitiv: a avea, a spune etc.
5. INTERJECŢIE: A, te văd!