| Hinata1999 a întrebat:

Cum se formau propozitiile cu predicatul verbal exprimat prin verb la diateza pasiva? Vreau sa imi clarific aceste notiuni. Celui mai complet raspuns ii dau FUNDA.

Răspuns Câştigător
| maria6 a răspuns:

Verbul auxiliar "a fi" + verbul de conjugat la participiu
Cartea este citita de el.

3 răspunsuri:
| Dan193 a răspuns:

Cirese xP

| DataScience a răspuns:

Vezi ca rade Naruto de tine ca nu stii nici macar sa cauti pe net!(nu te rusina)

Această diateză arată că acțiunea, efectuată de un autor neprecizat sau de un complement de agent, este suferită de subiectul gramatical. Pot fi puse la diateza pasivă verbele active tranzitive fără pronume reflexiv, complementul direct de la diateza activă devenind subiect, iar subiectul – complement de agent: Eu am cumpărat cartea. → Cartea a fost cumpărată de mine. Excepții sunt unele verbe ca a binevoi, a comporta, a durea etc.

Din punct de vedere formal, se disting:

un tip specific, diferit de diateza activă, constituit din verbul auxiliar a fi și participiul verbului de conjugat, acordat cu subiectul: Aici au fost construite două blocuri.
un tip nespecific, numit reflexiv pasiv sau pasiv reflexiv, cu pronume reflexiv în cazul acuzativ: Aici s-au construit două blocuri.