| constant123inescu a întrebat:

Va rog mult imi spuneti 4 expresii cu prepozitia la. la ce intrebare raspunde complementul de agent si si vreau si un enunt cu omofonul la. dau funda si vot pup pa pa pa pa.

Răspuns Câştigător
| Saviour a răspuns:

Expresii: a bate la cap; a da apa la moara; a taia frunza la caini; a baga la cap
Complementul de agent raspunde la intrebarea de catre cine?
si.L-a dat afara de la ora

1 răspuns:
| Ella138 a răspuns:

Expresii : la Pastele cailor, la ordinea zilei, a bate la cap si la dracu'n praznic. Complementul de agent raspunde la intrebarea de catre cine?, este la cazul acuzativ si e folosit in diateza pasiva, cea care arata ca obiectul despre care vorbim suporta actiunea facuta de subiectul logic al propozitiei. exemplu : Tema e scrisa de elev.
Si propozitia cu la : Ea l-a sunat pe Daniel.