| anonim_4396 a întrebat:

VA ROG RASPUNDETI!
DAU FUNDA!
Deci chestia face ca eu am 1.72 si 61 kg. Adica arat asa putin mai slabut.
Unii oameni imi spun ca sunt OK, altii ca sunt slab. Acest raport ma face sa o iau razna in unele momente.
Adica, daca cineva zice ca e mai puternic ca mine sau ca e mai gras sau ca arata mai bine sau ceva de genu', simt ca ma ia o stare aproape sa innebunesc si nu stiu motivul.
Sunt la mate info si colegii din clasa, spun ca sunt slab, iar la filo am niste fosti colegi care spun ca arat ok. Din moment ce eu nu suport sa mi se spuna ca sunt slab, ma bate gandul sa ma transfer, desi IT este o meserie care imi place, dar nu am ce face fiindca daca o sa se continue asa, simt ca innebunesc si o iau razna.
VA ROG AJUTATI MA!

Răspuns Câştigător
| Andra9pk a răspuns:

Nu inteleg de ce iti pasa de parerile altora. Crede-ma, oricat de bine ai arata, tot se va gasi cineva sa comenteze despre tine. Ba esti prea gras, ba prea slab, ba esti prea scund etc. Invata sa te doara in fund de ce cred altii despre tine.
Ia uite aici : https://www.google.com/......5273d79563

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Scenariu.
Colegii spun ceva dspre tine. De exemplu că ești slab. Standardele lor despre cum ar trebui să arăți, să fii. Să fii slab este ceva rău.
Te apucă o stare de nebunie.
Ce au reușit ei? Să îți controleze conținutul minții și modul de reacție.
Ai devenit revolatat.
Decizie. Te muți.
Ți se schimbă metabolismul. Te îngrași.
Noii colegi de la filo îți spun că ești gras.
Ce faci? Te muți înapoi?
Concluzia.
Colegii A și colegii B sunt factori exteriori care te evaluează și îți dau notă la înfățișare și frumusețe. Și ce reușesc ei. Să te muți de ici colo, cum bate vântul, după cum zic unii și alții.
Mini concluzia. Lași să bată vântul prin capul tău.
Nu ei sunt de vină, ci tu că îi lași.
X zice că sunt slab. Ei și? Ce vrea să spună cu asta?
Chiar așa. Când cineva îți spune că ești slab să îl întrebi așa.
- Ce vrei să spui cu asta?
Că nu arăt ok?
De ce nu e ok cum arăt?
Iar tu pe tine însuți să te întrebi?
De ce mă enervează părerea lui X?
Are părerea lui despre mine, aprecierea lui despre mine, valoare?
De ce? Scade părerea lui despre mine, valoarea mea?
Și o să vezi că reacția ta este nefondată.
Ei, și? Ei, și ce?