| anonim_4396 a întrebat:

VA ROG RASPUNDEȚI!
Bună! Am mai multe asa zise probleme care ma sacaie de mai mult timp.
1. Am 1.75 m si 60 kg. Unii oameni imi spun ca sunt ok, altii imi spun ca sunt slab sau foarte slab. Eu am o problema si pur si simplu nu suport ca un om sa imi spuna ca sunt slab chiar daca, probabil este adevarat....Deci cum sa trec peste asta?
2. Am incercat sa merg la sala sa pun ceva muschi pe mine dar dupa o luna de antrenament intens si proteine, aveam doar cu 0.5 kg mai mult.
3. Mananc destul mult dar dureaza mult cand mananc, am si un metabolism destul de rapid.
4. Din primele 3, va rog spuneti-mi ce ar trebui sa fac sa pun si eu ceva pe mine, un program ceva...
5. In prezent sunt la mate-info clasa X dar nu ma simt in largul meu, nu am multi prieteni, la unele materii care se cer la bac nu ma prea descurc. Oare ar fi ceva inspirat sa ma transfer la filologie? Mai pot ajunge ceva in viata cu o meserie bine platita?
Va multumesc! DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Nemessys a răspuns:

1. Stiu ca ai mai auzit asta dar ti-o spun si eu. Nu ar trebuie sa te intereseze ce spun altii despre tine. Asa cum bine stii noi traim intr-o epoca in care se cauta perfectiunea si se apreciaza falsitatea. Iar oamenii naturali sunt dati la o parte. Crede-ma ca nu ai nicio problema daca lucrul asta te afecteaza. Din cauza ca lumea e in halul asta mereu o sa existe persoane care critica orice la tine si care bineinteles cauta numai defecte ca apoi sa te judece, inloc sa caute calitati ca apoi sa le aprecieze. Stii cum e. daca esti prea slab, nu e bine ca,, te sufla vantul", daca esti prea gras, la fel, te critica,, chifteluta" sau,, este cutremur cand alergi tu", daca esti prea inalt,, hey strutule, cum este vremea pe sus? ", daca esti prea scund,, ba, tu nici daca te urci pe scaun nu ajungi la inaltimea mea". O sa existe mereu genul asta de oameni cu diferite frustrari.
Mai sunt si aia care se iau de forma fetei, ce ai pe fata sau marimea/forma nasului. Dar crede-ma ca nu ai nevoie de ei. Ai nevoie de aia care odata ce te vad, vor sa treaca de acel,, entry level" si o sa doreasca sa te cunoasca mai bine. Aspectul fizic ofera de cele mai multe ori prima impresie despre o persoana si multi fac greseala sa se opreasca aici, inloc sa se duca mai departe.
Ti-as recomanda sa te duci la un control, asta in cazul in care nu ai fost deja si sa vezi daca este totul ok cu tine. Si nu doar la un singur medic ci la mai multi. Iar daca esti ok, atunci nu ar mai trebui sa-ti faci griji. Gandeste-te ca tu, te simti bine in pielea ta, nu-i asa? (ignorand ce zice lumea). Atunci asta este cel mai important.
2. Legat de sala. Sunt foarte multe persoane care se apuca de sala, pentru ca mai nou si asta e un trend dar la scurt timp se lasa. Oare de ce? Genul asta de oameni se impart in 2 categorii. Aia care se apuca de sala pentru a avea masa musculara, iar aia care vor sa slabeasca. Categoriile astea au ceva in comun. Si stii ce? Faptul ca o fac de gura lumii.
Asa cum am spus, noi astia mai tineri ne-am nascut in secolul vitezei si suntem invatati ca totul sa mearga repede, asteptarea sa devina o frustrare pentru noi, sa vrem totul cat mai repede, chiar fix in momentul respectiv. E gresit acest lucru. Sunt niste chestii care necesita o investitie foarte mare de timp ca sa atingi anute rezultate. De ce se lasa lumea de sala? Cum de altii se pot tine de treaba si ajung la rezultatul dorit iar altii nu? Care este diferenta? Diferenta este ca la unii le place sa faca sport, iar altii o fac de gura lumii, intelegi? Foarte multa lume se lasa deoarece ei vor rezultatele cat mai repede, se uita din 5 in 5 minute in oglinda si daca nu vad efecte vizibile in oglinda sau pe cantar, le dispare motivatia, iar ulterior se si lasa. Tu trebuie sa gasesti in sport o pasiune, trebuie sa-ti placa lucrul asta, odata ce faci sa-ti placa, o sa te tii de el si o sa ajungi la rezultatul dorit. Daca ajungi sa faci sport din placere, o sa uiti de ce te-ai apucat, o sa fii concentrat numai pentru placerea ta de a face acel lucru iar daca te tii de treaba intr-un mod constant si faci totul cum trebuie, abia in maxim 6 luni o sa apara ceva, nu dupa o luna. Cand esti stresat s-au suparat, du-te la sala, descarca-ti energia, esti doar tu si aparatele, concentreaza-te, datorita sportului o sa ajungi sa obtii si un foarte bun auto-control, plus ca-ti face bine pentru sanatate. Este exact ca si cititul. Nu sta cu ochii in parte pentru ca ai examen maine ci pentru ca-ti place tie sa citesti si sa afli informatii noi despre acel lucru.
3 si 4. Nu iti pot spune nimic aici pentru ca nu ma pricep. Ceea ce ti-am zis eu inainte tine mai mult de psihic, aici nu e de mine.
5. Uh. aici e de mine. laughing Deci. hai sa o luam de la inceput. De ce te-ai dus la mate-info? Ai crezut ca reprezinta ceva de viitor si ca dupa terminarea profilului o sa te duci la o facultate ca apoi sa te angajezi undeva unde se plateste bine? Nu zic ca nu este adevarat dar trebuia cu adevarat sa stii ce vrei tu de la tine. Dar stai linistit nu e nimic pierdut. Hai sa-ti zic despre mine. Eu m-am dus la stiinte sociale. De ce? Deoarece la final de clasa a8-a stiam ca trebuie sa ma duc la un profil care nu are deloc treaba cu matematica si care nu se cere asa ceva la bac. Cel mai important este sa termini liceul si sa iei nota mare in bac, intelegi? Deoarece aia o sa te ajute pe viitor. Nu lasa materiile la care nu te pricepi sa te traga in jos. Daca te duci la filologie, dupa terminarea liceului te poti duce LA ORICE FACULTATE DORESTI TU. Daca vrei sa te duci undeva, care nu are legatura cu un profil uman, crede-ma ca aia de la facultate nu o sa se uite pe diploma ta si a lu X-ulescu si daca vad acolo ca tu ai terminat uman iar el real, pe tine o sa te dea afara si pe el o sa-l accepte. Nu..la orice facultate din tara conteaza nota de la bac + la unele inca un test de admitere. Atat. Profilul pe care l-ai facut este egal cu 0. Nu stiu de ce si de unde a pornit toata treaba asta, dar majoritatea copiilor de clasa a8-a si a9-a, au impresia ca profilele umaniste de la liceu nu reprezinta nimic si ca in viitor o sa mori de foame din cauza lor. Nu este adevarat. Singurul lucru de pe lumea asta care o sa-ti aduca tie bani in portofel ESTI TU. Nu profilul de la liceu, nu nota de la bac, nu facultate. Ci tu. Ce te pasioneaza pe tine sa faci? Gandeste-te la asta.
Eu iti sugerez, daca nu te descurci si nu vrei sa ai probleme la final de clasa a12-a, sa te muti la un profil uman. Ce faci mai departe, fa-o din pasiune si banii o sa vina. Sunte multe job-uri si facultati care nu au nici cea mai mica legatura cu niciun profil de la liceu. Ex. politie, pompier, sofer, ceva ce tine de machiaj sau unghii si ce o mai fi. Succes!

| Anonim3337777777 a răspuns (pentru Nemessys):

Am fost la medici si au spus ca sunt perfect sanatos.
Legat de chestia cu transfertaul, pot merge sa zicem de ex la o firma de IT dupa ce termin profilul uman si intru la o faculatate de programare chiar daca profilul pe care il termin nu se axeaza pe asta?

| Nemessys a răspuns (pentru Anonim3337777777):

Cand vine vorba de locul de munca, mai mult conteaza facultatea terminata si... poate sa ai ceva experienta in domeniu, decat profilul pe care l-ai facut happy. succes!

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce intelegi tu prin "mananc destul de mult"? Cate fripturi mananci pe zi?

| Fierăstrău_Georgică_1995 a răspuns:

Mananci destul de mult? Sa nu confunzi volumul cu kcal.

| ElenaSavin a răspuns:

Da! Te poți transfera
Desigur... Nimic nu i posibil... matematica cu filologia nu prea se lovesc dar poți încerca
Nimic nu i posibil daca chiar îți dorești... Depinde acum și de tine

Sa te ingrași. La vârsta asta. Mai greu... Încearcă sa fii mai leneș. Nu știu. Ma gândesc și eu. Și mănâncă dulciuri
Dacă nici asta nu merge... Poate pastile
Sunt în farmacii