| anonim_4396 a întrebat:

VA ROG SA CITITI TOT:inainte de a ma naste eu, mama a mers la o vrajitoare care "i-a ghicit" in cafea.eu atunci nu eram nascuta,deoarece nu a putut ramane insarcinata, ea urmand multe tratamente si deja era la o varsta la care era greu sa mai ai un copil...deci m-a avut dupa 20j de ani de casnicie.si revenind la vrajitoare,aceasta i-a spus ca o sa aiba un copil, lucru care s-a si intamplat.de asemenea,i-a spus ca o sa ne cumparam teren si o sa ne costruim o casa, lucru care de asemena s-a intamplat.momentan locuim in apartament, terenul l-am cumparat acum 10 ani,intre timp am inceput sa construim si casa, dar de 7 ani batem pasul pe loc,casa nefiind tencuita, cu acoperis sau cu apa..nu e vorba ca eu si mama nu am dori casa neinvelita, dar tata nu vrea sa punem acoperisul pe casa.nu e vorba de bani, avem bani destui incat sa putem pune acoperisul dar pur si simplu nu vrea..si el spune asa:luna asta pun legume,in mai nu pot sa pun ca o sa ploua si tot asa, tot amana.nu vrea sa angajeze nici meseriasi, ca zice ca nu vrea sa dea banii la betivani...nu imi spuneti sa il conving sau altele,ca nu ai cu cine.i s-au facut farmece sa nu aibe sport la nimic, sa nu termine casa.revenind la vrajitoare, a spus ca tata o sa aiba un accident incercand sa lucreze la casa sau asa si o sa moara..si ca o sa termine mama casa si o sa fie una frumoasa.s-a dovedit ca tot ce-a spus pana acum vrajitoarea s-a adeverit, si sincer imi este frica de destin.nu am crezut in destin,dar lucrurile acestea care chiar s-au intamplat,m-au facut sa imi schimb parerea.apropo,sa stiti ca chiar exista vraji,o ruda chiar ne facea asta cine are nevoie de explicatii suplimentare ii dau. poate exista cineva care a mai trecut prin situatii similare si imi poate da un ajutor, ma gandeam sa apelez la ajutorul divin dar m-am indoit de existenta lui Dumnezeu.imi doresc sa schimb destinul.

2 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Deci te indoiesti de Dumnezeu dar crezi in vraji si destin.
nu prea are sens, dar idee de baza e ca Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru si viitorul nu e batut in cuie.
indiferent daca i s-au facut farmece tatalui tau sau nu, daca a ghicit vrajitoarea ca o sa moara sau nu, el poate sa isi faca propriul destin. iar tu poti sa-l ajuti, dar cu sfaturi nu crezind in superstitii si in ce a zis o vrajitoare acum 20 ani.
si daca mai e nevoie sa mai adaug atitudinea optimista distruge orice vraja, in schimb pesimismul si frica atrag energiile negative indiferent daca vin de la o vrajitoare sau nu.

| Mayar a răspuns:

Foarte rau faci ca n ucrezi in Dumnezeu. Vrajitori-raul, diavol. Daca exista rau, exista si bine, daca exista bine, exista si rau. E ceva nestramutat.
Deci vrajitoarea aceea, din moment ce e vrajitoare, a apelat la fortele raului, la diavol. Ca sa scapi de Diavol, apelezi, evident, la Dumenzeu. Poti citi acatistul Sfantului Ciprian impreuna cu cat mai multi membri ai familiei, dar cel mai bine este sa ceri efectiv sfatul unui preot/duhovnic.
De rau nu poti scapa doar prin bine. E ceva mai mult decat evident.

Bafta!