| vikyviky a întrebat:

Va roooog frumos sa-mi spuneti trei propozitii cu verbele a deschide si a alege(trei cu a deschide si trei cu a alege)
Una cu diateza pasiva alta cu diateza activa si alta cu diateza reflexiva... DAU fundita SI NOTA 10 LA TOTI care imi raspund. va pup TPU

4 răspunsuri:
| iulikutzapisicutza a răspuns:

A deschide la d.activa Eu deschid usa La diateza reflexiva Usa se deschise brusc iar la diateza pasiva usa este deschisa de viorel Si a alege d.activa Eu aleg 6 timbre d.pasiva jucatorii sunt alesi de antrenor si d.reflexivaalege ce-o vrea succes sper ca te-am ajutat pup

| Temazor a răspuns (pentru iulikutzapisicutza):

Vreau o propozitie cu verbul a inpodobi la diateza pasiva dau funda.

| AdrianDragan10 a răspuns (pentru Temazor):

Bradul este impodobit de mama.

| Temazor a răspuns:

Vreau un enunt in care verbu a inpodobi sa fie la diateza pasiva ma puteti ajuta?