| DaRcKcOry a întrebat:

Heyy TPU, putsti sa-mi spuneti si mie ce e cu diateza activa pasiva si reflexiva ca nu inteleg si am intrebat si profesorii dar degeaba nu inteleg plss explicatim mai detaliat. Funda pentru cel mai bun raspuns mai de gradinita love struck

Răspuns Câştigător
| Constantin_Ciprian_1997_0Jm5 a răspuns:

Abia am trecut si sunt super usoaree
deci diateza pasiva:verbul la diateza pasiva arata ca subiectul gramatical sufera actiunea realizata de catre altcineva.
Verbele la diateza activa arata ca subiectul gramatical face actiunea si altcineva o suporta
Verbele la diateza refelexiva arata ca subiectul gramatical face actiunea si tot el o suporta
exemple: Diateza activa:el canta o melodie frumoasa(canta)
Fuge spre scoala(fuge)
Diateza pasivatongueomii sunt varuiti primavara(sunt varuiti)
Corabia e purtata spre mal de vantul puternic(e purtata)
Diateza refelxiva:Se intrec ca puii barza (se intrec)
Fat frumos s-a luptat cu un balaur(s-a luptat)
Funda? sper ca ai inteles!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Constantin_Ciprian_1997_0Jm5):

Sunt sigur că a înțeles, ai luat repede caietul de clasă și i-ai copiat tot aici laughing). Halal.

1 răspuns: