| Anddddfressh a întrebat:

Va salut! Am o problema.
Imi este frica de întuneric, îmi este frica de chestii paranormale, locuiesc singur și când aud orice fel de zgomot ma sperii...
Când eram mic ma uitam la chestii din astea paranormale, etc.
Imi este foarte frica sa stau singur, imi este frica de întuneric.
Exista vreo rezolvare? Știu ca toate astea sunt în capul meu și ca eu imi induc singur toate aceste viziuni, doar ca tot nu merge, help mee
Nu râdeți de mine va rog...

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu radem de tine!
Ar trebui sa stii ca acele chestii paranormale nu exista!
Este o teama ce s-a creat in cazul tau, clar de natura psihica, insa da sunt sanse sa o diminueze si chiar vindeci in viitor dar cu lupta psihica, totul trebuie sa vina de la tine!
Pana ai sa depasesti aceasta "anxietate", poti incepe cu primii pasi mici, 'baby steps' cum le zic eu, o forma de terapie aplicata, vazuta de mine in anumite documentare atat la unii psihiatri cat si la psihologi, cand vine vorba de pacientii cu anxietate, acest termen in acceptiunea mea, poate fi raportat la expunerea fata de "teama", putin cate putin, pana teama va disparea complet!
ce ar trebui sa faci tu in acest caz? sa te ajuti de o forma de lumina de veghe, sa ai undeva in hol bagat in priza un bec/led (se gasesc de cumparat in comert acest tip de leduri veghe) care sa fie lumina ta de veghe, acea lumina de intensitate mica nesuparatoare, care nu iti deranjeaza somnul si totusi iti va da o minima siguranta!
aceasta minima siguranta va fi aliatul tau si ajutorul tau in incercarea de a depasi frica de intuneric si chestii paranormale!

| Violleta2022 a răspuns:

Lasa lumina de pe hol aprinsa, tot toata noaptea si dormi cu usa de la dormitor deschisa, ca sa nu-ti mai fie frica.

| dullcat a răspuns:

Buna.Peste unele frici treci pur si simplu, infruntandu-le.Sunetele acelea din casa le auzi cel mai probabil si in timpul zilei, doar ca nu iti dai seama, venind mai mult zgomot de fond din exterior care sa le acopere.Seara sau noaptea le auzi fiindca este mult mai liniste, traficul si altele se calmeaza.Incearca sa faci apel la ratiune si sa dormi afara acum vara, tot pe intuneric, iar in casa sa folosesti o lampa de veghe la care sa mai diminuezi treptat din lumina pe masura ce te obisnuiesti si creierul tau isi da seama ca nu este niciun pericol paranormal.

Atat timp cat doresti cu adevarat sa scapi de frica respectiva si depui un efort in acest sens, e imposibil sa nu reusesti.Creierul este capabil de lucruri incredibile si mereu il poti educa, ai incredere in tine! Pe viitor vezi sa nu te mai uiti la filme horror decat cu prieteni sau apropiati, astfel incat vibeul sa fie unul amuzant, nu de speriat.Sau poate ca ar trebui sa iei o pauza cu totul, sunt multe alte genuri de urmarit.Bafta!

| Hyperion7 a răspuns:

Încearcă să dai cu tămâie prin camera unde stai, încearcă să te rogi.
Poate pentru unii pare banal, dar chiar funcționează.

| Iuli19888 a răspuns:

Citește Biblia (noul Testament) și roagă-te
Este primul pas pe care îl poți face!
Si mergi la biserica sa vorbești cu pastorul bisericii.
Și el se poate ruga pentru tine cu întreaga biserică