| AliceFirea a întrebat:

Am o problema ce ma framanta inca de cand eram foarte micuta,si aceasta este intunericul.Mi-e frica de intuneric,mi-e frica sa dorm singura,mi-e frica sa stau singura noapte in casa, mi-e frica de noapte; pur si simplu mi-e frica.Mi-e frica si atunci cand dorm cu cineva, chiar daca nu sunt singura tot mi e frica.Maine am simulare si incerc sa adorm,desi nu pot.din cauza fricii asteia,deci cum inchid ochii sunt ca sta cineva langa mine, am un apartament in care tin o fata cu chirie si am luat o in camera sa doarma cu mine, pur si simplu imi este frica simt cum ma sufoc de frica.Tresar la orice zgomot,ma sperii din orice, pana si prietenul meu a observat, nu pot purta o discutie serioasa cu x sau y fiindca ma sperie si daca vad ca este intunecat afara si nu mai scoti absolut niciun cuvant din mine.Ce as putea face sa scap de aceasta frica...

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la un psiholog si discuta!

| AliceFirea explică (pentru Violleta2022):

Am fost cand eram mai micuta, prin clasa a 9 a, dar degeaba.Acum sunt mai rau...

| Violleta2022 a răspuns (pentru AliceFirea):

Cauta un alt psiholog, pentru ca ala nu te-a ajutat, sau tu nu ai facut ce ti s-a spus!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AliceFirea):

Si cu frica de intuneric, reeduca-te, sigur ai ceva ce ti-a provocat asta. Cel mai probabil, dupa cum banuiesc a dormit cineva cu tine pana ai crescut, de asta tu depinzi de cineva cand dormi, ti-e frica de singuratate intr-un fel. Reeduca-te, cauta un motiv extrem de logic pentru a-ti fi frica de intuneric. Daca ai patul pe mijloc incearca sa-ti pui ceva in ambele parti pentru a simti pe cineva langa tine, de exemplu 2 perne mai mari, sau de ce nu, plusuri, si tu sa dormi intre ele in mijloc. Daca ai patul catre perete, numai bine incearca sa adormi cu spatele la perete si sa pui tot asa ceva langa tine. Pana te inveti cu asa ceva, sa stii, chiar daca zici ca nu ti-a mers, ar fi buna o veioza, sau o lumina foarte slaba, caci cateodata lumina poate provoca si mai multa frica, paradoxal. Numai bine!

| PersonajFictiv a răspuns:

Trebuie sa privesti frica in ochii,daca o invingi,o sa fii mai puternica. ( metaforic vorbind )
Gandeste-te : "Care e cel mai rau lucru care se poate intampla atunci cand stau in intuneric? "
Apoi,accepta acel lucru spunand " o sa trec peste si o sa scap de frica asta ".
Daca iti e frica mai stai cu un prieten/a in intuneric, daca ai probleme cu inima. Daca vezi ca nu te descurci nici asa, adica daca te sperii prea tare, incearca sa faci asta pe bucatele.
Stai singura pe intuneric doua minute, apoi peste o zi stai 3, apoi 4 ( sau cu o amica -daca iti bate inima prea tare, las-o asa ).

| AliceFirea explică (pentru PersonajFictiv):

Am incercat, si prietenul meu a incercat asta, fara lumina aprinsa eu nu adorm.pur si simplu, a incercat asta cu veioza si nu.tot imi este frica, trebuie sa astepte sa adorm ca sa stinga becul, si cand fac baie trebuie sa stea cu mine cineva, am incercat de n-şpe mii de ori.Pana si el a stins toata luminile si m-a tinut langa el ca sa imi arate ca nu se intampla nimic, deci simt ca ma sufoc de frica.Nu pot trece deloc peste asta.Am fost cand eram mai micuta la psiholog, o vreme imi trecuse; degeaba, sunt mai rau ca atunci cand eram mica...

| PersonajFictiv a răspuns (pentru AliceFirea):

Dar,ce anume te sperie?
Am citit mai jos ceva de spirite.
La ce anume te gandesti cand e intuneric? Sa apara vreun spirit?
Spune tot ce gandesti in momentul ala.

| AliceFirea explică (pentru PersonajFictiv):

Cel mai mult intunericul, am momente in care nu ma gandesc la asa zise "spirite".Mi e frica sa fiu singura, adica simt ca mi se intampla ceva rau daca nu sunt cu cineva langa mine noaptea, chiar si atunci cand sunt mi e frica...

| PersonajFictiv a răspuns (pentru AliceFirea):

Cum percepi intunericul?
Pentru mine inseamna doar absenta luminii, nu inseamna ceva rau, Soarele se "plimba " prin alta parte.
Nu mai judeca lumina ca fiind ceva bun si intunericul ceva rau, fiecare are rolul sau.
Ma mai gandesc ca din intuneric ar ataca doar cineva care e las.
thinking
Poate felul in care percepi intunericul te face sa iti fie frica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu gasesc o placere in noapte, atunci e linistit si poti vorbi cu tine mai bine, fara inhibitii. Pentru frica ta nu exista nicio rezolvare reala, dar tie de ce anume ti-e frica noaptea, de spirite? Daca le simti doar noaptea crede-ma, nu ai niciun spirit in casa, ele isi arata prezenta si ziua. Incearca sa inregistrezi afirmatii care sa sune cam asa, atentie fara negatie si nimic la trecut si viitor, doar prezent. "Frica de intuneric, imi paraseste mintea si trupul in mod total si permanent." Nu zic ca va functiona 100 de procente, dar merita incercat. Apropo sa le asculti cand esti plictisita sau cand te bagi sa adormi, caci atunci se deschide partea feminina a creierului si suntem mai receptivi.

| AliceFirea explică (pentru anonim_4396):

Cei drept, sunt speriata de aceste"spirite". Acum 2 ani, cea mai buna prietena a mamei mele a murit intr-un accident de masina si de atunci, o visez mereu.Chiar acum cateva saptamani pana sa am 'orasul la condus.Am visat o cum statea langa mine in masina si era desfigurata, ce este drept, ma sperie orice si cel mai mic zgomot...

| anonim_4396 a răspuns (pentru AliceFirea):

Hmm, in primul rand scapa de toate ideile crestine, adica daca te rugai pana acum, NU o mai fa! In al doilea rand, intereseaza-te cat mai mult despre vise lucide, si cum poti obtine un vis lucid, si ai sa vezi ca intr-o saptamana, 2 o sa se simta o diferenta, o sa incepi sa realizezi ca visezi si o sa-ti poti controla visul. Si nu numai ca o sa poti schimba visul, adica sa n-o mai visezi pe prietena mamei tale, dar poti face si lucruri placute, cum ar fi sa zbori, sex chiar daca vrei, orgasmul il simti la fel, dar cel mai important, poti vorbi si cu constiinta ta.

| Ironwin a răspuns:

Pentru o rezolvare definitiva a fobiei tale trebuie sa mergi la un psiholog, pe termen scurt incearca sa montezi o lampa de veghe sa nu mai fie intuneric in camera poate te ajuta.

| AliceFirea explică (pentru Ironwin):

Nu,am incercat cu o veioza, nu merge.iar la psiho' am fost cand eram clasa a 9-a, imi trecuse cam o luna asa, dupa lungi sedinte de mers.Iar acum sunt si mai rau...