| Clairee a întrebat:

Verisorul meu are 14 ani si vrea sa stranga bani sa isi ia un telefonmai bun... Idei de ce ar putea sa faca? Fara raspunsuri aiurea va rog! Multumesc anticipat! happy

6 răspunsuri:
| sergiu2 a răspuns:

Sa stranga din alocatie

| Alexxxxx1 a răspuns:

Uauu ce diudat, si eu am 14 ani si de 2 saptamani mi-am luat un tel noubig grin
Sa vedem: eu am facut cam asa: de cand a inceput vara am tot strans bani:de la parinti, de la bunica, matusa... Absolut toti banii,+ am fost in mai multe tabere(mereu mi-am pastrat 30-50 de ron). Si iata cum a iesit un telefon superbig grin
Bun, in cazul lui sa isi stranga bani, sa promita parintilor note mari si restul ca sa ii mai dea banii necesari si s-a rezolvat(zic eu).
Sau sa astepte pana la craciun, si isi ia atunci...
Stiu si eu... nu prea are sanse de joburi happy

| Clairee explică (pentru Alexxxxx1):

Mda... Si-a facut un calcul si in medie ii teebuie un an sa stranga cat are nevoie (1200 lei ). Vreo solutie cum as putea eu sa il ajut? Am 16 ani

| Alexxxxx1 a răspuns (pentru Clairee):

1200 de lei? cam mult... eu am strans doar 800 vara asta...
Dar de craciun, in loc de cadouri poate cere parintilor banii si ii pune la telefonwinking si mosul ia adus un telefon laughing
Sincer nu-s alte solutii, ar fi eventual sa mergi tu,sa-ti iei un job, si sai dai lui baniiwinking dar incepe scoala si nu ai avea timp...
Sau am auzit odata de la un cunoscut,cum a facut el rost de bani-pentru laptop- deci el mi-a zis ca a vandut : telefoanele vechi,calculatorul vechi, si ceva masina de cusut laughing) parintii i-au dat voie sa le vanda si a facut rost de bani happy Nus cat de buna e idee, dar la el a mers laughing
Sau stiu ca la unele concursuri, primele locuri sunt premiate cu o anumita suma de bani, o prietena(18 ani) a luat la olimpiada parca 450 de ron, a avut mentiune unu la nationalahappy dar se iau bani sigur si la locuri pe judet sau stiu eu...
Nu prea am idei... dar revin daca imi va veni unawinking

| Clairee explică (pentru Alexxxxx1):

Merci mult oricum happy

| Anonima3562 a răspuns:

Alocatia, ii mai dau parintii si sa-si gaseasca si el un job. happy