| ItsMaxi a întrebat:

Vi s-a intamplat sa va simtiti fara rost in viata? Sa va intrebati ce cautati pe pamant. sa nu aveti nici macar un prieten, nici macar familia aproape? M-am obisnuit de cativa ani sa fiu mintita de "prieteni" sa n-am la cine apela cand ma simt singura. Mai exista prieteni"adevarati"? Ca in afara de mine, n-am mai intalnit. Nu mai am nici o amica, nimic. Si chiar simt nevoia sa ma descarc uneori cuiva, fara ca mai apoi sa imi aud vorbe happy sau sa stie toata lumea ce am patit.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, parca de cateva ori. Dar treaba asta nu are legatura cu prietenii oricum. Tu si ei faceti parte din lumi diferite, iar fericirea nu tine de ei, de persoane carora te descarci etc.
Ai pus intrebari la inceput si dupa ai sarit la ceva poveste de a ta. Ma gandesc ca nu vrei sa spunem doar da si nu la primele intrebari si atat atunci laughing

Oricum... trecand peste, cum e senzatia asta? Sa vrei sa te descarci, sa te simti incarcat/incarcata cu sentimente, ganduri, nevoi, dorinte si vise? E placut sa simti acea aldura in piept atunci cand te macina ceva? Ca si cand nu ai vrea sa scapi de ea niciodata? Si totusi ai vrea. Acel sine fals din fiecare care simte asta. Pana la urma asta e, ceva care nu exista, o alta persoana in tine care vrea sa se descarce si ar crede ca s-ar simtii mai bine.

Am zis asta pentru ca multe persoane considera ca daca ar discuta despre asta cu cineva s-ar simtii mult mai bine (si poate asa si e), dar nu au nevoie neaparat de asta.
Pana la urma persoanelor nu le prea pasa cu adevarat de problelor altora (ca au si ei destule).
Nu... nu exista prieteni adevarati ci doar prieteni. In lumea asta, un strain (cine stie), te poate asculta poate mult mai bine ca cineva cunoscut. Daca cauti acea conectivitate perfecta intre persoane, se poate gasi, numai ca lumea e mica si in acelasi timp si foarte mare. Nu te astepta ca in Romania sa gasesti asa ceva, poate nici nu exista pentru tine. De fapt nu te astepta deloc. Lucrurile bune vin cand nu te adtepti.

Am raspuns la intrebarile de la inceput pe care le-ai pus. Dupa am zis o poveste la fel cum ai zis si tu (in caz ca nu gasesti raspunsul relevant big grin

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Prietenii ti-i alegi si ti-i faci singura.
Daca unul nu merita, cauti altul, dar nu stai singura.
Bineinteles ca exista prieteni adevarati, dar trebueisc cautati.

| SilentRain a răspuns:

Dap 'de 5 ani aproape in fiecare zi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti oamenii au un rost pe pamant.Si nu se poate, nu se poate sa nu gasesti pe cineva sa-ti fie prieten.Dar prietenia adevarata e cea duhovniceasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu caut unde stau ramele cand nu ploua.

| IoanaRoman09 a răspuns:

Da am patit-o, dar spre deosebire de tine eu am o amica extrem de buna, e ca si sora mea, ne stim de la 4 ani.
Toti ne-am nascut cu un scop in viata asta chiar daca uneori avem momente de astea de "slabiciune".Pe mine ma ajuta faptul ca o am pe amica mea care mereu m-a ridicat de jos, si dorinta de a vrea sa muncesc, sa ajung acolo unde vreau, sa le dau tuturor peste nas si sa le arat ca nu m-am nascut degeaba.Gandul asta mereu m-a pus pe picioare.
Te sfatuiesc sa nu-ti arati "slabiciunile" sa zic asa, persoanelor in care n-ai incredere.Nu te arunca imediat in bratele cuiva care a venit azi si poate ca va pleca maine doar pentru ca te simti rau.Prietenia adevarata se construieste in timp.
Nu uita, fii puternica si mult noroc : )

| Jannah a răspuns:

„ Mai exista prieteni "adevarati" " - Da, dar ii gasesti foarte rar, pana si ei tradeaza. Am cunoscut foarte multe persoane ( majoritatea aveau un caracter abject ). Din cate persoane am cunoscut unul singur mi-a fost prieten ( pana cand a ajuns sa ma invidieze pentru viata pe care o duc, ca sunt iubit de alte persoane, ca am tot ceea ce voia si el ) asa s-au dus 10 ani de prietenie... Ai grija pe cine alegi ca prietenwinking

| andreeabobo a răspuns:

Cred ca toata lumea se intreaba de rostul vietii la un moment dat.
Ideea e sa lucrezi la tine in viata asta cat poti tu de mult, sa te iubesti!
Prietenii vin si pleaca. E foarte greu sa gasesti persoane care sunt acolo pentru tine ca le pasa, care sunt acolo fara sa ceara nimic in schimb. In ultimul timp prietenii sunt persoane care se folosesc de tine si cat le esti folositor esti cel mai bun, iar apoi cand nu mai au ce lua nu mai esti bun.
Sunt si cazuri in care prieteniile se rup pentru ca nu mai sunteti pe aceeasi lungime de unda si nu vi si mai potrivesc caracterele.
Cred ca prietenii vin si pleaca, si in general oamenii vin si pleaca. Fie ca pleaca pur si simplu din viata noastra sau pleaca din cauza mortii, ideea e ca pleaca. Oricat ne-ar iubi sau i-am iubi. Asta face parte din viata!
Daca simti nevoia sa te descari, scrie, scrie undeva cum te simti, ce simti.
Nu am raspuns la intrebarea care e rostul in viata, pentru ca nici eu nu stiu, dar cred ca o parte din rostul si rolul nostru in lumea asta e sa oferim ceea ce e mai bun. Sa iubim, sa ne bucuram de natura si de ceea ce ne face fericiti! Sa simtim! Sa ne bucuram de momentele frumoase!
Rostul in viata depinde si in ce crezi tu - legea atractiei, astronomie, religie etc. Eu cred ca e un subiect cu muuuulte de discutat, dar eu cred ca in orice am crede, fie religie, fie ateu, fie astrologie - ca scopul este acelasi - ca toti suntem o energie si fiecare vede asta prin ceea ce crede! Pentru ca toti suntem oameni, toti iubim, toti simtim!