| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce optiune ati alege: un liceu bilingv sau unul intensiv (engleza)? Care ar fi avantajele fiecaruia?

1 răspuns:
| Nobody04 a răspuns:

Aș alege un liceu bilingv (intensiv)
Avantajele sunt că anumite materii precum geografia și istoria sunt predate în engleză,astfel elevii dintr-o clasă de bilingv sunt situați la un nivel avansat față de cei de la intensiv engleză de exemplu, având exersată exprimarea complexă în engleză și reușind cu ușurință să înțeleagă și să reproducă texte grele. În momentul în care ai terminat liceul la o clasă de bilingv ai cele mai complexe cunoștințe în materie de engleză.
Într-adevăr, la un liceu intensiv (engleză) e mult mai ușor, dar dacă vei urma un liceu bilingv (intensiv), la sfârșit vei trage mai multe foloase. Vei avea mai mult de câștigat.
Alegerea îți aparține