| AlinaMarianaIipc a întrebat:

Vreau niste citate cu pace!

Răspuns Câştigător
| carminaburana43 a răspuns:

Pacea înseamnă curăţirea minţii, blândeţea sufletului, dulceaţa inimii, odihna vieţii, lungimea prieteniei şi soţia dragostei.
Pacea e capodopera raţiunii.
Pacea este cea mai sensibilă legatură a universului.
Pacea nu este absenţa războiului. Este o virtute, o dispoziţie spre bunăvoinţă, încredere, dreptate.
Pacea nu e orice bucurie, e bucuria calmă.
Pacea este o stare în care frica de orice fel este necunoscută.
Pacea nu este o relaţie între naţiuni. Este o stare a minţii dată de liniştea sufletului.
Pacea nu este absenţa conflictului, ci prezenţa alternativelor creative pentru a răspunde la conflict - alternative la reacţii pasive sau agresive, alternative la violenţă.

1 răspuns: