| Alexandraaq a întrebat:

Vreau sa fac o poveste pe watpad cu varcolaci / lupi.
Imi dati cateva idei?

9 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Buna Alexandra! Tu esti cea cu povestea cu fata varcolac, nu?

Fii atenta ce idei as avea eu (Poate iti plac, poate nu, fiecare cu ce ii place...)

1.Intai si intai faci un capitol destul de mare ca sa prezinti viata linistita a acelei fete inainte sa devina varcolac, o prezinti ca pe o persoana linistita, o fata finuta si normala. (eu asa as face)

2.O prezinti cum se intalneste cu lupul/varcolacul care o transforma, cum are incredere in el si se imprietenesc si toate cele...

3. Dupa ce este transformata deja incerci sa vezi cum ai gandi tu in locul ei. O prezinti un pic nebuna (cu o fire asa, mai de animal, cu porniri din acestea brutale pe care nu le poate controla) Eu unul scriu destul de des astfel de povesti cu toate ca din pacate nu am terminat niciuna pana acum (m-am apucat de mai multe...pe cea mai mare am dus-o la vreo 178 de pagini, este fantasy)
In fine. Daca as fii in locul tau as face un capitol numit "Vanatoare sub clar de luna" sau "Vanatoare nocturna" in care sa-i prezint una dintre primele transformari. Fata nu se poate stapani...(ea este intr-un oras de la tara banuiesc) se transforma si nu se mai poate controla. Porneste prin padure la vanatoare (prezinti totul cu lux de amanunte) si in drumul ei gaseste o carpioara. Intai o ucide pe aceea dupa ce o alearga un pic. Ajunge aproape de niste ferme/locuinte si vede un baietel de vreo 7-8 ani care venea de la camp/munca idk impreuna cu mama/bunicul/sora sa mai mare. (o sa vezi de ce nu am zis cu tatal)
Cel mai mare aude un zgomot, baiatul era speriat (iarasi descriere).Cel mai mare merge sa cerceteze. Varcolacul sare pe copil, vrea sa-l ucida dar copilul tipa, cel mai mare (*sa zicem ca are o arma*) impusca varcolacul in spate. Acesta sare pe acea persoana si o sfasie. Ochii sai rosiatici se intalnesc cu cei ai baietelului care plangea. Isi aduce aminte de cat de slaba fusese si ea odata si il lasa in pace pe baiat. Pleaca in padure urland precum o fiara ranita (*era ranita de la arma*)
Copilul este gasit in stare de soc de catre niste consateni.
Tatal sau, seriful decide sa adune un grup de oameni ca sa vaneze animalul care a facut asta. (ei credeau ca este un lup mare/un urs idk)
Fata ajunge acasa, se transforma inapoi in om si incepe sa sufere de una singura. De acum incolo trebuie sa invete sa se controleze altminteri o sa fie prinsa de sateni.
Sper ca ti-a placut. Bafta!

| Agenta000 a răspuns (pentru RainmakerX):

Wow, m-a impresionat povestea asta!

| RainmakerX a răspuns (pentru Agenta000):

Multumesc big grin

| Alexandraaq explică (pentru RainmakerX):

Nu are dreaba cu povestea aceea.dar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce vrei să scrii? crying De ce folosești ideile altora? De ce și-ar pierde cineva vremea cu vârcolacii tăi? Ai citit cărți? Citește cărți valoroase, apoi scrie.
Dacă vrei să scrii ceva, mult succes! Ca să-ți răspund la întrebare- da, o să-ți dau niște idei. Dacă ideile celorlalți ar fi atât de bune, nu ți le-ar spune ție, le-ar folosi chiar ei. Îți sugerez să te documentezi, să vezi cam care-i structura unui roman, să citești cât mai multe cărți (Mie mi-au plăcut foarte mult acești scriitori: Saramago, Marquez, Dostoievski, Tolstoi, Emil Cioran, Rebreanu, Camil Petrescu, Marin Preda, Albert Camus. Sunt și alții, dar aceștia mi-au venit în minte acum.).
Renunță la clișee, uită de fata cuminte, care este ademenită de băiatul rău, posibil vârcolac. Depășiți perioada vampirilor/ vărcolacilor. Dacă treci de la vampiri la vârcolaci nu înseamnă că ai evoluat, ci că ai stagnat. Scrie ceva inedit. N-o să-ți spun ce să scrii, asta TU trebuie să știi/ decizi.
Baftă!

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu mi-am pierdut vremea cu varcolacii ei rolling on the floor Nu prea conteaza asta pentru mine. Am idei cu carul si oricum asa cum ai zis si tu, ideile pe care le-am spus nu sunt originale 100%.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RainmakerX):

Mda.

| Oxymorone a răspuns:

Incearca sa te inspiri din Harry Potter.

| Smith_Emily_1991 a răspuns:

Poti sa scrii despre un baiat care fuge din haita lui si este nevoit sa se adapteze la viata lui de om si sa uite de obiceiurile haitei