| Miruna0909 a întrebat:

Vreau să ii spun baiatului pe care il plac, sentimentele mele pentru el. Dar nu stiu cum sa procedez. De fiecare data imi fac ganduri si filme, cum că mă duc la el și ii spun, sau că il invit undeva afară și ca îi voi spune, dar tot nu merge. Nu am tupeul să îi zic in realitate, dar nici in mesaje nu i as spune o, dupa aia va crede că fac mișto de el.
Chiar nu știu cum să fac, vreau totuși sa imi incerc norocul să vad, daca ma place sau nu, decat să stau așa cu gandul mereu "oare ma place sau nu?" Ce sfaturi îmi spuneț?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca vrei sa iti incerci norocul cu el, mai intai trebuie sa il cunosti, este o prostie la voi adolescentii, sa mergi sa ii spui cuiva ca il placi.
In lumea adultilor nu spui cuiva ca il placi, ii arati asta, apoi cand esti intr-o relatie poti sa-i spui chestii de genul asta...
Deci mai intai sa va cunoasteti zic eu, sa vezi daca iti impartaseste aceleasi sentimente

| Miruna0909 explică (pentru Simpatic):

Suntem colegi deci relativ il cunosc

| Simpatic a răspuns (pentru Miruna0909):

Este si mai bine daca sunteti colegi, trebuie sa stii macar cateva lucruri despre el, ceva ce ai putea avea ca subiect de vorbit intr-o pauza
de la azi vorbiti putin, maine putin se poate ajunge la o adevarata relatie...sau sa iei in calcul si acest lucru se poate sa nu se ajunga sa fiti iubiti ci doar amici
depinde!
dar incepe sa vorbesti cu el si vezi daca iti da de inteles daca te place sau te vede asa cum il vezi tu pe el!
nicio clipa nu te gandi sa spui cuiva "stii imi place mult de tine, te iubesc, vreau sa fiu impreuna etc" copilarii de acestea! poti indeparta pe cineva astfel!
cei care stapanesc bine limbajul trupului si psihologia celor din jur isi dau seama foarte usor daca cineva ii place ca fizic, ca psihic, daca nu-i place, daca acea persoana se comporta politicos doar pentru ca este o persoana manierata etc
in orice caz nu ne-am nascut invatati, de aceea omul cat traieste invata si experimenteaza

| sierra1 a răspuns:

"să ii spun baiatului pe care il plac, sentimentele mele...Ce sfaturi îmi spuneț?"

păi, băiatul are vreo reacție, citești ceva in ochii/reacțiile lui?

| Miruna0909 explică (pentru sierra1):

Nu prea mă bagă in seama

| sierra1 a răspuns (pentru Miruna0909):

Păi atunci la intervenția ta " Ce sfaturi îmi spuneț?"

eu zic să-l lași baltă, e plin de ei pe toate gardurile

| StoicAnalysis a răspuns:

Da-i mesaj si spune-i daca vrea sa iesiti la un suc/cafea. El va intelege intentia, crede-ma. Si in momentul cand ajungeti la locatie, fa-ti curaj si in timp ce stati la masa, arunci bomba. Si vezi cum reactioneaza. Daca te respinge, aia e. Viata merge inainte si macar sti o treaba. Daca raspunde pozitiv, ai reusit si de acolo va intelegeti voi. Adica sa-ti faci o idee, un refuz, e mult mai bine decat un regret.

| Ioan3005 a răspuns:

Cel mai simplu, un pupic pe buze, e mai ușor decât de vorbit
Așa vei ști, este mai ușor decât îți poți imagina!
Curaj!