| EsarfaRozZ a întrebat:

Vreau sa ma apuc de fumat. Nu pentru ca cica e "cool" dar pur si simplu, ambii parinti fumeaza si mi se face pofta cand ii vad toata ziua cu tigara in gura. Dar nu m-ar intelege, sau nu m-ar lasa daca le-as spune ca vreau sa ma apuc. Am incercat de cateva ori si mi-a placut. As vrea sa imi dati cateva sfaturi, cum as putea sa fumez fara sa se prinda parintii mei?

Apropo: am 16 ani. si fara raspunsuri de genul: nu te apuca, si bla bla.winking

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Rea idee! Fumatul dauneaza grav sanatatii!
E mai bine sa nu te apuci, decat sa incerci sa te lasi dupa.
Scoate-ti ideea asta din cap!
Urmeaza exemplele bune, nu cele proaste! In mod sigur parintii tai au si multe calitati, lucruri bune, pe care ai putea sa le inveti de la ei. Succes! Viata lunga si frumoasa!

| Dash a răspuns:

Sa stii ca daca la voi in casa se fumeaza (mult sau putin) atunci e 100% sigur ca daca te apuci si tu, parintii nu vor observa. Crede-ma!

P.S. Stiu ca ai spus sa nu iti dam sfaturi de genul "nu te apuca de fumat" dar totusi nu m-am putut abtine sa nu iti las un mic AVERTISMENT!

| AndaWest a răspuns:

Nu iti zic ''nu te apuca'' dar te intreb daca alta idee mai buna nu ai gasit?

| EllyFMS a răspuns:

In momentul in care parintii tai fumeaza, daca nu te vor vedea cu tigarea, cu pachetul sau cu bricheta la tine [sau nu te vor pari vecinii] nu se vor prinde, pentru. ca ei fiind fumatori nu vor simtii mirosul si etc. Asta ti-o spun din experientahappy. Dar ai grija cum, cand si cu cine fumezi, ca s-ar putea sa afle de la altiiwinking!

| EllyFMS a răspuns:

@cami : Nu vor simti deloc nu ca nu vor simti asa terehappy.Iti spun din experientahappy

| EsarfaRozZ explică:

@Woodenpints- nu imi plac cele mentolate:-s. multumesc pentru sfaturi:*
@Madatpu- cu banii rezolv eu, nu isi numara tigarile, am luat de la ei si nu si-au dat seamawinking
@Dash- multi colegi de`ai mei fumeaza...
@PeEllyODoareInPixCaVaLasatiVoiDeTpu- da, si eu ma gandeam la fel, daca ei fumeaza nu vor simti asa de tare...

| Gufiii a răspuns:

Pai le zici ca-ti trebuie bani pentru la scoala sau pui banin cu mai multi baieti/fete de la tine din clasa pai iei o guma mentolata si mirosul dispare.presupun ca parintii tai nu isi inumara tigarile din pachet ai putea sa iei cateva cand uita pachetul acasa sau seara... sper ca ti-am dat cateva ideei... funda?

| JesterRO a răspuns:

Vrei sa fii sclava pachetelor de tigari. Vrei sa fii dependenta de ceva, pentru ca ti-e pofta. Dupa parerea mea nu se merita. O poti face doar ocazional, cum o fac cei din mica minoritate, dar daca vei face un obicei din asta te asiguram eu si toti pe care-i cunosti ca vei regreta.
Dar in fine, faci ce vrei, pana nu te frigi, nu-ti dai seama. Cam asa e cu toate. Numai ca aici, mai greu sa dai inapoi.

| MiSsDaRkY a răspuns:

Nu iti pot spune sa nu fumezi.Dar chiar nu e bine te distrugi singura...Este doar un fum pe care til bagi in plamani si iti face rau ''PARINTII tai nu vor sa fumezi doamne''pai daca tu te holbezi la ei cum fumeaza normal ca vrei si tu.practic e vina parintilor

| shnako a răspuns:

Iti cumperi un pachet, mergi undeva unde stii ca nu umbla ai tai si fumezi. Nu o sa te simta oricum daca sunt ambii fumatori. Totusi, eu iti recomand sa nu te apuci, ca eu nu stiu cum sa ma mai las.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite ce zic eu! Nu e bine sa te apuci de fumat mai ales daca vrei sa intri intr-un grup de prieteni sau pentru ca cica e cool! Si eu am aceeasi pofta sa fumez dar nu pot pana la 16 ani sau cel putin 15 sa ma apuc! La mine doar un parinte fumeaza si colegii de la scoala si cand ii vand le-as lua tigara din gura! Daca vrei sa te apuci de fumat si sa nu isi dea seama dupa ce fumezi iei guma si te speli bine pe maine la haine nu-i problema daca miroasa daca ambii parinti fumeaza nu o sa isi dea seama.