| pix a întrebat:

Vreau sa-mi spuneti niste pareri, credeti ca merita sa ma inscriu la karate/aikido?happy

Răspuns Câştigător
| AshuraElric a răspuns:

Ca arte martiale ti-as sugera aikido (pentru inceput)iti antreneaza mai mult mintea(aikido = "calea armonizarii energiei").E o tehnica de aparare (nu te incvata "sa arunci"pumni in stanga si-n dreapta pentru ca asa vrei tu), dar poti folosi orice miscare a oponentului in favoarea ta.
Cand e vorba de karate, treaba sta altfel...de exemplu "kyokushin" este opusul a ceea ce ti-am spus mai sus,pe langa asta, daca il ptractici pe o perioada lunga de timp vor aparea anumite schimbari fizice, se dezvolta muschii(mai mult ai membrelor)oricum...cred ca aikido este mai potrivit pentru o fata, dar depinde si de motivul pentru care te inscrii, daca este doar pentru a avea "o minte sanatoasa in corp sanatos"si legitima aparare sau pentru a avansa in acest domeniu.

| pix explică (pentru AshuraElric):

Pai spre aikido m.as orienta... dar cum spuneai si tu eu m-as inscrie doar pentru legitima aparare...intrebare e (k obs k ai niste idei despre aikido) e greu? adica necesita foarte mult efort? k eu nu pot sa spun ca sunt gimnasta si imi place sa fac sport incontinuulaughing

5 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

De ce nu? Nu cred că ai nimic de pierdut.

| AshuraElric a răspuns:

Nu e greu...pentru ca tu niciodata nu ataci (ca sa spui ca ai nevoie de o forta incredibila la nivelul mainilor si picioarelor pentru a-ti dobora adversarul)te folosesti de forta lui pentru a-l invinge.Ar fi multe de spus...cel mai important este un psihic rezistent, aikido ti-l formeaza (si te ajuta in viata de zi cu zi). Sunt multi cei care "fug" de la kyokushin la aikido pentru ca le lipseste aceasta rezistenta.Stai linistita,este vorba de parari, cum sa blochezi un atac cu piciorul sau cu mana etc. nu vei alerga in jurul sali pana cazi lata. Oricum, n-am auzit pe nimeni sa renunte la aikido pentru ca-i greu. happy

| pix explică (pentru AshuraElric):

Iti multumesc mult de tot! Cred ca ma voi inscrie in curandbig grin. Multumesc:*

| AshuraElric a răspuns:

N-ai pentru ce happy