| anonim_9528 a întrebat:

Vreau sa scriu un jurnal, dar nu stiu cum sa incep. Ma ajutati?

Răspuns Câştigător
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Vreau sa scriu un jurnal si nu stiu cum sa incep. Asa ca incep aici. Nu stiu cine sunt. Si nici ce caut. Si nici ce vreau. Dar poate ca scriind aici, voi afla.

Astazi e o zi superba. Este prima zi din viata mea. Este ziua cand incep un jurnal. E ca un nou inceput. O noua viata.

Iubesc...

37 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

"Draga jurnalule, ce mai faci? Eu nu prea.Azi am patit... si apoi cand am ajuns acasa am surpins sa vad ca. Dar faza cea mai tare a fost atunci cand."

| Malvina24 a răspuns:

Poti incepe asa:''draga jurnalule, azi e prima mea zi cand scriu pe tine(nu suna bina.azi e prima mea zi cand scriu in tine...hm nici asta) deci... draga jurnalule! azi scriu pentru prima data ceea ce simt! azi am stat pe TPU si am raspuns intrebarilor am primit si cativa ''stupizi'' dar asta e! pup

| Helvete a răspuns:

Pai mai intai cauta o agenda sau un caiet mai mare in care ai de gand sa scrii. Eu la toate jurnalele avute imi puneam lacat, ca sa nu se uite ai mei laughing Le gauream copertile si taiam putin din foi in locul acela, apoi puneam un lacat(asta la agende cu coperti mai groase, ca la caiete nu are rost). Apoi incepi sa scrii la inceput un pic despre tine, sau chiar mai mult, depinde cat de detaliat vrei sa fie, iar dupa aceea incepi sa scrii pe zile, de exemplu: luni, 25 Martie 2008. Eu asa faceam cand aveam jurnal happy

| costyn162 a răspuns:

Jurnalul este un mod foarte frumos de a te calma, de a te destainui, de a scrie lucruri pe care nu le poti spune nimanui. Dar trebuie sa ai grija sa nu il gaseasca nimeni pentru ca acum cativa ani in tentativa mea de a avea un jurnal, m-am facut de rusine.

| radu75 a răspuns:

Pai intrebi de parca ai vrea sa arate intr-un anumit fel sau de parca ai vrea sa l publici peste cativa ani. Jurnalul trebuie sa fie ceva intim, personal, nu la fel ca toate jurnalele din lumea asta. Conteaza doar sa scrii data, ziua si ora in colt, apoi poti nota orice, nu sunt reguli care spun cum trebuie sa arate un jurnal.

| tim a răspuns:

Scrie-l intr-o limba cunoscuta doar de tine, sa nu-l citeasca toti, ca doar nu-i monitoru'oficial.Ai putea incepe cu,, Intr-o lume plina de minciuna imi scriu adevarul...''

| andreea3000ify a răspuns:

Pai incepe cu ''dragul meu jurnal'' si continui cu ce vrei tuwinking
stii... uneori jurnalul ne este cel mai bun prieten.in el ne scriem ceea ce simtim, ceea ce traim asa ca scrie ceea ce simti tu. deageaba iti spunem noi o replica de inceput daca nu coincide cu persoana ta big grin sper ca te-am ajutat:p pupicikiss

| alexandrapoiana a răspuns:

Un jurnal e ceva intim, deci nu stiu daca iti poate spune cineva cum sa incepi sa il scrii. Ai putea incepe atunci cand ti se va intampla ceva notabil, ceva deosebit. Atunci vei stii cu siguranta cum sa incepihappy Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt andi si il iubesc pe VALI

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In jurnalul meu eu am inceput descriindu-ma pe mine.asa ca daca iti plc ideea mea poti s-o folosesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga jurnalule astazi a venit un nou coleg pe care il cheama Cristi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga jurnalule Andrei e verisorul meu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am inceput in preuna un joc numit viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga jurnalule eu ma inteleg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jurnalul trebuie sa fie cat mai unic, cat mai colorat si mai sensibil (ai grija sa nu il gaseasca nimeni)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si daca ai 50 de ani numai ca sa pari mai tanar iti faci un jurnal si incepi o noua viata panandu-ti cutec si botezandu-te...laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa iti zic si eu am intampinat problema asta dar nu ai de ce sa iti fie teama cum sa incepi.deci in primul rand cauta o limba grea de inteles (eu folosesc turca)si ajutate daca nu stii limba de dictionar (scrii in romana si traduci in ce limba vrei si arzi ce ai scris in romana)asta ca sa nu poata sa citeasca nimeni si crede-ma poti sa il lasi oriunde ca dureaza pana descifreaza.ca idee de inceput zi ceva despre tine si despre viata ta din trecut pe urma incepe despre ce simti.Gandestete ca complectezi un fel de oracol ca in anii scoli (nu stiu ce varsta ai eu am 21 si asa am facut ) in rest succes ca idee scrie in chineza sau japoneza ca nu exista nici un mod de a o traduce decat la un specialist pentru ca nu exista tastatura cu lit chinezesti norocbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa scriu in jurnal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea scrii mai intii cite ceva despre tine, apoi sa scrii ce ai facut azi, pe cine simpatizezi, pe cine urasti, secrete.ai putea inkleia postere cu inimioare sau alt ceva. dar ai grija ca jurnalul personal sal tii itr-ul anumit loc unde nimeni sa nu til gaseasca... sper sa te ajute, paaaaaaaaaaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga jirnalule in tineam incredere tu imi fei sti toaTEIMI FEI STI

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie ca sa scrii tampeni, doar anumitelucruri p care le simti.Eu il foloseam atunci cand ma smteam singura si cred ca iarasi am sa-l reiau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intai prezinta-te apoi incepe sa scrii de cine iti place multe altele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu nici eu chiar asta cautam si eu. mi-au dat o idee destul de buna, dar tot si nu prea stiu cam ce sa scriu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai incepe si tu si scrie darga jurnalule si in rest scrie ce vrei tu. si scrii daca vrei sa scrii ce simti ceea ce gandesti si t5oate secretele ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu eubig grinraga jurnalule

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sincera sa fiu nici eu nu am stiut ce sa scriu la inceput dar la un momendat m-am uitat la un film si am cam inteles ce sa scriu. pai poti scrie poezii despre viata ta. alege o carte draguta si ascude-o undeva ( poate o pui printre haine) dupa ce scrii despre tine. incepe sa zici ce ti se intampla. nu trebuie sa scrii in fiecare zi. pup! succes!

| Lorenna88 a răspuns (pentru anonim_4396):

La ce film te-ai uitat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau sa scriu o carte da nu stiu cum s incep de unde sa i cep ma ajutati va r
og

| Didishorr a răspuns:

In jurnal trebuie sa scrii ce gandesti. Nu trebuie sa spui chestii pe care ti le-ai pregatit de dinainte. Scrii ce simti.