| Lungu_Tamara_1981 a întrebat:

Vreau si eu niste statusuri sa-i arat uneia ca daca faci rău cuiva ti se intoarce.

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

• Cum îţi aşterni, aşa dormi.
• Viața e un bumerang. Primești ceea ce dăruiești.
• Dacă nu poți face bine(le) străduiește-te măcar să nu faci rău(l)
• Omul, vrând altuia rău să facă, îşi face lui însuşi. Sfatul cel rău e mai rău pentru acela ce-l pune la cale. (Hesoid)
• Cel care pregăteşte un rău altuia şi-l pregăteşte lui însuşi. (Publilius Syrus)
• Pentru omul rău, a amărî viaţa altuia înseamnă a o îndulci pe a lui. (George Budoi "Răul şi răutatea", 2009)
• Răutatea începe acolo unde se sfârșește omenia. (Victor Hugo)
• Cine ți-a făcut o nedreptate nu rămâne cu o datorie față de tine, ci o pierdere față de el însuși. (Nicolae Iorga)
• Nu rosti cuvinte aspre, căci se vor îndrepta împotriva ta. Cuvintele spuse la mânie rănesc, iar răul se întoarce. (Buddha)
Alege și de aici: http://reasheeshablog.wordpress.com/2013/06/27/ce-dai-se-intoarce-la-tine/

| LPCTSTR a răspuns:

"Dumnezeu vede tot!(emoji cu ceva religios)"

| Sn4k3 a răspuns:

Ii arati prin status laughing?

| BlueDark a răspuns:

Crede-ma ca tacerea e cel mai inteligent lucru pe care il poti face. Daca ii arati ca nu iti pasa si ca treci peste, atunci aceea este o adevarata pedeapsa.Cu statusurile risti sa pici in penibil.

| Ionut58282856 a răspuns:

Nu poti prin status. Cel mai probabil te-a sters de la prieteni happy Cea a spus CookieDog e cel mai bun raspuns. daca il intelegi. Adica nu face un lucru jalnic si nu are cum sa i se intoarca ceva rau. Cum? Tragi un glonț in cineva si dupa ce il omori se intoarce in tine? Nu! El daca e impuscat e altcineva asta nu inseamna ca s-a intors glontul.

| kopli a răspuns:

Cine sapa groapa altuia, cade singur in ea.
Vechi proverb romanesc.