| Soricel_4135 a întrebat:

Vreau si eu sa stiu cat mai multe despre profilul de filologie si stiinte sociale.
Ce materii se preda la fiecare profil?

2 răspunsuri:
| Ruxuletz a răspuns:

Buna! la filologie in clasa a 9-a si a 10-a se fac cam 4, 5 ore de romana, 2 de sport, una de muzica, 3 de franceza, 2 de engleza,una de biologie, una de chimie, 2 de mate,una de desen,una de muzica, una de latina, 3 de istorie, 2 de geografie, 2 de psihologie..., iar la stiinte se fac in jur de 3 ore de chimie + un optional, o ora de sport in clasa a 9-a.in a 10-a, 2 ore, vreo 3 de mate, 3 sau 4 de romana, 2 de bio.una de info., 2 de tic, una de desen, una de muzicam3 de fizica.una de istorie.una de geografie

| DonPablo_6423 a răspuns:

La filologie bilingv franceza este foarte usor, poate in primul an este mai greu pana de acomodezi cu profilul ( eu fiind din clasa a 5-ea la un profil de filo).
In clasa a 9-a e cea mai grea "treapta" dar si cea mai placuta. colegi noi in mare parte distractie dar cam aici se termina partea amuzanta ca vin profesorii care vor sa te "sperie" cu mesajul " ai ajuns la liceu gata nu se mai iarta" adica o sa ai si note mici... Programul la filologie bilingv e destul de lejer 2 ore matematica 2 logica 2 TIC 4-5 franceza 2 engleza 1 sport 1 latina 2 istorie 2 geografie 1 optional 1 desen 1 muzica 1 religie 1 chimie 2 fizica 1 biologie si cam atat sper sa nu fi uitat vreun obiect. Oricum materia este mai usoara fata de alte profile de mate-info stiinte, in general lumea spune ca filologia e cea mai usoara iar eu iti confirm asta