| A12NDRA a întrebat:

Vreau si eu sa stiu, cum sa fac sa nu imi mai rod unghiile?
Ceva idei?

Răspuns Câştigător
| LoveForShania a răspuns:

Rosul unghiilor reprezinta un obicei de plictiseala, pe care il faci atunci cand esti stresata, cand esti plictisita [lipsa ocupatiei].

Eu cand aveam vreo 13 ani aveam acelasi obicei, dar cand mama ma vedea ca fac asta, imi tragea cateo palma zdravana rolling on the floorrolling on the floor... m`am dezobisnuit foarte repede laughingrolling on the floor. Roaga`l si pe cel care e langa tine sa iti traga cateo palma sa vezi ce repede te dezobisnuiesti laughing.

11 răspunsuri:
| Ciprian a răspuns:

Ia in gura o guma(de mestecat). Stiu pe cineva care a avut aceeasi problema ca a ta. Mesteca guma si i-a trecut.

| xAvrilx a răspuns:

Une`ti bandaje.vei fi interesata sa le cojesti, rozi sau necajesti. Funda?

Răspuns utilizator avertizat
| GoddesWilma a răspuns:

Buna, pai uite de exemplu pune un elastic pe mana cand iti vine sa rozi unghiile trage de el...
dar sa fie unul la care sa simti ca pishca
si atunci cand tragi de el si te pishca sa iti amintesti "hopa nu trebuie sa rod unghiile"winking incearca e tare faza si eu am patit la fel si pe mine chestia cu elasticu ma ajutat foarte mult acum am unghii mari...
destul de mari, sunt app ca si alea false
sper ca te'am ajutat, si succes in continuare sper sa iti foloseasca ideea mea pop :* funda?

| mada00madalyna a răspuns:

Ati roade unghiile un tic foarte urat si putin demodat. Ce sa faci? Iti ocupi timpul cu alte lucruri cum ar fi sportul, iar cand iti vine sa ti le rozi te ganesti la cati microbi poti lua si ce parere isi vor face ceilalti.Alta metoda, sa iti tai mereu unghiile sau daca vrei sa le lasi sa mai creasca iti moi degetele in otet sau alt lichid dezgustator. Sper ca te-am putut ajuta.Si eu am avut mai multe obiceiuri dar am incercat sa uit de ele si sa imi ocup timpul.Pa-pa!

| Monique1 a răspuns:

Din cate tin eu minte, gasesti la farmacie un lac de unghii cu gust aiurea thinking

| Spark a răspuns:

Cand te bagi la somn iti pui scoci pe ele. in majoritatea timpului pot garanta ca le rozi in somn, incearca asta si in timpul zilei stay cat mai mult timp cu mainile in buzunar

| Cutit a răspuns:

Eu imi rod unghiile de la stres si cand sunt nerv dau din pikior; vara asta am fost la bunici si acolo daca nu ma streseaza nmn nu mi-am mai ros unghiile; asta depinde si de tine; incearca vara. succes ( aa si dk zice cineva ca sa tile dai cu ardei iute sau ceva sa nu fc pentru ca iti zic ca am cercat cu artei iute si m-am scarpinat la ochi si vai de mine )

| Lylly a răspuns:

Eu iti recomand intotdeauna sa iti tai unghiile pentru a nu avea ce sa rozi... dar totusi cea mai buna solutie ar fi sa te controlezi nu este nici frumos nici estetic sa iti rozi unghiile da-ti o palme peste mana cand vrei sa faci asta controleazate...

| ZuzuVreaCiocolata a răspuns:

Puneti manusi :]

| Cosa28 a răspuns:

Hmmm pai thinking si eu imi rodeam unghiile cand eram mai mica, mereu incercam sa ma abtin dar degeaba oh go on

Eu cred ca ar trebui sa iti cumperi lacul acela special de unghiiwinking ala te ajuta sa numai rozi unghiile pentru ca, cand vrei sa le rozi te ustura limba si buzele si ajuta si la cresterea lorwinking